Dieta dr Budwig – na początek – ważne dla wszystkich stosujących, tego nie można pominąć

Szukasz szczegółowych, uporządkowanych informacji o diecie dr Budwig, bo zamierzasz ją rozpocząć? A może chcesz zweryfikować, czy poprawnie ją stosujesz? Koniecznie zaznajom się z tym postem, w którym zebrałam wszystkie artykuły ważne na początek i w trakcie, tak byś mógł po kolei, krok po kroku poznać i wdrażać dietę dr Budwig bez błędów.

Po pierwsze: wybierz terapię zgodnie z przekonaniem – to ważne

Jest wiele metod leczniczych. Ta, którą obierze chory nie powinna budzić jego wątpliwości. Przeczytaj, dlaczego:

 1. Zaangażowanie chorego we własne leczenie
 2.  Dieta dr Budwig – masz wątpliwości?

Motywacja do rozpoczęcia diety dr Budwig

To ważne, by zacząć poznawać dietę dr Budwig od konkretnych, rzeczywistych przypadków osób, które znamy, a które zastosowały dietę dr Budwig. Prawdziwe, zakończone sukcesem historie innych osób najlepiej motywują do działania, a silna motywacja i właściwe nastawienie do obranej metody leczenia to połowa sukcesu.

Poniżej wybrane posty, od których obowiązkowo trzeba zacząć poznawanie diety drBudwig.

 1. Dieta dr Budwig – dlaczego ją promujemy
 2. Historia Bogdana się kończy
 3. Dieta dr Budwig – historia pana T.
 4. Dieta dr Budwig – 90% skuteczność

Jak prowadzić dietę dr Budwig – zasady i praktyczne porady

 1. Dieta dr Budwig – 10 przykazań diety
 2. Dieta dr Budwig ? podstawa jadłospisu
 3. Dieta dr Budwig – podstawowe zasady olejowo-białkowej diety leczniczej w skrócie
 4. Dieta dr Budwig ? olej lniany i inne podstawowe składniki diety
 5. Dieta dr Budwig ? o Linomelu, Linuficie i innych granulatach z siemienia
 6. Dieta dr Budwig ? o soku z papai i ananasa
 7. Pół szklanki czy 3 szklanki soku z papai?
 8. Dieta dr Budwig ? o olejach ELDI
 9. Dieta dr Budwig – kompleksowe podejście
 10. Dieta dr Budwig – etap przejściowy krok po kroku
 11. Dieta dr Budwig- podstawa jadłospisu
 12. Dieta dr Budwig – jadłospis i plan posiłków czyli dieta zasadnicza krok po kroku
 13. Dieta dr Budwig – najczęstsze błędy w stosowaniu diety
 14. Dieta dr Budwig ? zabiegi ratunkowe (o okładach, nacieraniach i lewatywach w diecie dr Budwig)
 15. Kryzys ozdrowieńczy w leczeniu naturalnym
 16. Dieta dr Budwig a chemioterapia i radioterapia

Przepisy do zastosowania w diecie

 1. Dieta dr Budwig ? przepis na pastę dr Budwig czyli budwigowy olej z twarogiem
 2. Dieta dr Budwig ? przepis na oleolux
 3. Dieta dr Budwig ? przepisy na śniadaniowe musli
 4. Dieta dr Budwig ? przepisy na sałatki cz.1
 5. Dieta dr Budwig ? przepisy na dania obiadowe cz.1
 6. Dieta dr Budwig ? przepisy na dania obiadowe ? cz.2
 7. Dieta dr Budwig ? okres przejściowy, przepisy dodatkowe

Wiedza teoretyczna na temat diety dr Budwig

 1. Dieta dr Budwig – jak działa?
 2. Dr Budwig – sylwetka naukowca, który pokonał raka
 3. Antynowotworowe działanie siemienia lnianego ? cz.1 rak prostaty
 4. Antynowotworowe działanie siemienia lnianego – cz.2 rak piersi i jajników
 5. Po odcięciu glukozy, nowotwór ginie!
 6. Dieta dr Budwig ? czy siemię lniane jest toksyczne?
 7. Dieta dr Budwig ? kaloryczność

Polecana literatura o diecie dr Budwig i innych naturalnych metodach

 1. Dieta dr Budwig – bibliografia
 2. Jak zabrać się za raka – książki, które warto przeczytać

O lekarzach dobrych i niedobrych

Czemu uważam, że to ważny temat w diecie dr Budwig? Bo relacje pacjent-lekarz są bardzo ważne w trakcie leczenia.

Jeśli rozważasz dietę dr Budwig to zapewne otrzymałeś niedawno poważną diagnozę. Zapewne dowiedziałeś się, że masz raka. Jeśli jesteś chory na raka, a Twój lekarz Cię ignoruje, lekceważy, nie darzy szacunkiem, zastrasza a nawet obraża – zażądaj zmiany lekarza. Pamiętaj, że to osoba, która ma poprowadzić Cię do zwycięstwa i że to w twoim ciele ma dokonać się to zwycięstwo. Lekarz nie może przysparzać Ci stresu! Lekarz, do którego masz pełne zaufanie, wspomaga Twoje przekonanie o wyleczeniu, a to – jak pamiętasz – ważna połowa sukcesu.

 1. Dlaczego boimy się raka?
 2. Leczenie czy uzdrawianie? Wybór należy do Ciebie :)
 3. Entuzjazm i odwaga lekarza kluczem do zdrowia pacjenta
 4. Znaleźć dobrego lekarza to też sztuka

A jeśli nadal masz pytania nt. diety dr Budwig, na które nie znalazłeś odpowiedzi na tym blogu

Najpierw sięgnij do działu:

FAQ – najczęściej zadawane pytania na temat szczegółowych zasad prowadzenia diety dr Budwig i problemów związanych z dietą dr Budwig

Jeśli nie znalazłeś tam swojego pytania lub problemu z dietą dr Budwig, proszę zadaj go w komentarzu do tego artykułu. Postaram się, jak najszybciej pomóc i zamieścić odpowiedź.

Czy chciałbyś nam pomóc?

Primanatura to rzetelny blog, na którym od ponad 10 lat rodzinnie dzielimy się wiedzą o metodzie leczenia opracowanej przez dr Budwig. Prowadzimy go z mężem sami, “po godzinach”, niekomercyjnie, już prawie 15 lat. To blog bardzo bliski naszemu sercu, bo zakorzeniony w naszych rodzinnych dramatach.

Od ponad 2 lat (!) pracuję nad książką, w której zbieram i porządkuję całą naszą wiedzę o diecie dr Budwig. Idzie to dość mozolnie, bo praca zawodowa jest priorytetowa. Wraz z mężem marzymy o stworzeniu filmu o dr Budwig i jej diecie. Dysponujemy umiejętnościami w tym zakresie, ale nie dysponujemy odpowiednią kwotą, która pozwoliłaby zrobić sobie urlop od naszych zarobkowych zajęć i poświęcić projektom niekomercyjnym.

Niezależność to dla nas priorytet, dlatego nigdy nie będziemy wyświetlać tu reklam, za wyjątkiem jednej: naszego sklepu, ponieważ utrzymuje naszą 5-osobowa rodzinę. Aby móc bardziej angażować się w ten niekomercyjny blog, potrzebne jest nam Twoje wsparcie.

Jeśli uważasz, że to, co przeczytałeś na Primanaturze bardzo Ci pomogło, wesprzyj nas w jeden z możliwych sposobów:

 1. kup w naszym rodzinnym sklepie 1 butelkę oleju lnianego Primanatura  do diety dr Budwig – tłoczonego dla nas z siemienia lnianego BIO, na zimno, bez światła, bez tlenu
 2. podziel się swoim doświadczeniem z prowadzenia diety dr Budwig, pisząc komentarz do artykułu: Czy dieta dr Budwig komuś pomogła ? komentuj, który będę mogła – oczywiście anonimowo – zawrzeć w swojej książce.

Bardzo dziękuję!
Alicja Krzywańska-Podermańska

16 odpowiedzi do “Dieta dr Budwig – na początek – ważne dla wszystkich stosujących, tego nie można pominąć”

 1. Proszę o informacje czy jest jakakolwiek publikacja w języku polskim szczegółowo opisująca dietę dr Budwig tak krok po kroku, tak jak jest to na Pani stronie. Moja mama choruje na nowotwór ale nie radzi sobie wogole z komputerem za to uwielbia czytać, poza tym do wielu kwestii wraca sie wiele razy.
  Bardzo dziękuje za ewentualne tytuły i odpowiedz.

 2. Witam mam taki problem ze u mojego taty wykryto raka trzustki z lekkim przezutem na watrobe. Nie jest to dobra nowina wiec prosze o pomoc kogos kto sie spotkal z takim przypadkiem i udalo mu sie z tego wyjsc. Czy dieta Dieta Dr Budwig. Dr Raymond Hilu
  bedzie pomocna w takim przypadku bo juz nie wiem co myslec kazdy pisze co innego .

  1. Książda dr. Hila nie jest moim zdaniem najlepszą pomocą dla osób ropzoczynajacych dietę dr Budwig. Dr Hilu najbardziej skupia się tam na swoim wizerunku. Proponuję Panu książkę Lothara Hirneise: Dieta dr Joanny Budwig Podręcznik Zawiera ona dużo konkretnych informacji. Dodatkowo polecam serdecznie zapoznanie się tutaj z historią dr Kelley’go, niestety po angielsku, który wyleczył się z zaawansowanego raka trzustki wyłącznie dietą i pomagał później z sukcesem innym pacjentom z nowotworem trzustki. Prosze tez zerknąć na ten komentarz: http://www.primanatura.pl/about/comment-page-2/#comment-27431

 3. Pani Luizo
  Gdyby Stwórca chciał, byśmy żywili się tylko dietą witariańską, która tak w ogóle jest bardzo pożyteczna dla naszego zdrowia, wówczas źródłem wit. B12 tak samo przyswajalnym i korzystnym dla nas (metylocyjanokobalaminy) byłyby także niemięsne produkty. A niestety tak nie jest, dlatego wegetarianie, weganie czy witarianie muszą suplementować tą witaminę, aby nie zaszkodzić swojemu zdrowiu. Badania naukowe wskazują, że nie są źródłem metylokobalaminy algi, choć są one źródłem innej, ‘gorszej” dla nas biochemicznie postaci tej witaminy. Na uwagę zasługuje fakt, że małpy człekokształtne są wyłącznie roślinożerne, a wit. b12 im nie brakuje. Dzieje się tak dlatego, że jest ona witaminą wytwarzaną przez bakterie, a jak wiadomo zwierzętom obce są procesy dezynfekcji czy sterylizacji ;) My niestety możemy ją pozyskać jedynie z mięsa a dla osób wyłącznie wege- z dobrych suplementów. Polecam zapoznanie się z dorobkiem naukowym dr Romana Pawlaka a także dr Ewy Dąbrowskiej- badania nad pewnym plemieniem. U niektórych osób objawy niedoboru występują wcześniej, u innych mających większe rezerwy tej witaminy- później. Prędzej czy później niedobory kobalaminy są bardzo niebezpieczne. Jednym z pierwszych sygnałów jest spadek energii, który znamy pod nazwą zespołu chronicznego zmęczenia, czy wypadanie włosów. Zgadzam się z Panią, jak dobroczynny wpływ na leczenie przyczyn naszych chorób ma spożywanie warzyw, owoców, ziaren i orzechów, unikanie laktozy, glutenu. Ale nie jest to niestety pełnia ‘piramidy zdrowia” której nasz organizm potrzebuje. Nabiał stosowany w diecie dr Budwig jest nabiałem fermentowanym. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ fermentacja czyni go bardziej przyswajalnym dla osób słabo tolerujących laktozę i zawiera mniej niekorzystnej dla nas kazeiny. A tzw. połączenie serka z olejem lnianym to połączenie lecznicze, bardzo czynnie i korzystnie oddziałujące biochemicznie na nasz organizm. Na te procesy, które wspierają apoptozę czyli śmierć komórek nowotworowych chroniąc przy tym komórki zdrowe. Ze względów moralnych i zdrowotnych rozważałam przejście na witarianizm, wcześniej szykując się do tego przejściem przez etap wegetariański. Niestety po pewnym czasie intensywnego ograniczania mięsa doszło u mnie do niedoborów wit. b12, które musiały zostać wyrównane. Mam zamiar w przerwach pomiędzy postami owocowo-warzywnymi stosować zdrowe zbilansowane żywienie, w dużej mierze witariańskie właśnie a także dietę dr Budwig. I niestety na razie z tak minimalną jak się da domieszką potraw mięsnych, ze względu na wit B12. Obydwa sposoby żywienia (witarianizm, dieta dr Budwig) mają wspólne mianowniki :) Dobrze jest komponować dietę indywidualnie w oparciu o to, co najbardziej nam służy. Chciałam też zauważyć, że bliską tym wspólnym założeniom prozdrowotnym jest także sposób odżywiania wg dr Gersona i jako taki też zasługuje na uwagę. A Pani Alicji dziękuję bardzo za wszystkie porady, które służą naszemu zdrowiu, za przybliżanie nam pięknej idei leczenia przez żywienie i cierpliwość w wyjaśnianiu wszystkich wątpliwości.

 4. Błagam o pomoc!!!!!! Błagam!!!!! Wykryto u mnie gruczolaka przysadki mózgowej. Odnalazłam na internecie dietę dr Budwiga. Zapewne man m organizm zanieczyszczony maksymalnie. Źle się czuje, tzn. Uśmiech z mojej twarzy mi “zszedł”, nie mam chęci do niczego, nic mi się nie chce robić. Często man ochotę tylko do spania. Jestem samotną mamą, która wychowuje dwójkę kochanych dzieci. Chcę dla nich żyć!!!!! Chcę być zdrowa!!!! Błagam o pomoc!!!!! Co mam zacząć robić?????? Z całego serca dziękuję za kontakt ze mną. Zrozpaczona matka.

  1. Pani Anno,
   proponuję na początek lekturę książki “Antyrak” pana dr Servana Schreibera, który miał guza mózgu i pozbył się go skutecznie metodami naturalnymi, choć w pierwszej kolejności poddał się klasycznym szpitalnym terapiom. Niestety w jego przypadku guz okazał się bardzo złośliwy i jego koledzy lekarze nie poradzili sobie z tym przypadkiem. Na szczęście, choć koledzy załamali ręce, dr Servan-Schreiber nie poddał się beznadziei i rozpoczął poszukiwania innych sposobów leczenia, alternatywnych.

   To ogromnie ważne, aby na początku leczenia miała Pani świadomość, że nowotwór to nie wyrok, że nie ma beznadziejnych przypadków! Bo stres jest największym sprzymierzeńcem choroby nowotworowej. Gorąco zachęcam do tej lektury, a gdy już Pani bedzie przekonana, że przejmuje ster nad swoim zdrowiem :), proponuję przyjrzeć się różnym metodom i wybrać taką, która wzbudza w Pani najwiecej zaufania. Bo to nie lekarz leczy, ale … sam pacjent się leczy. Jesli ta zasada nie jest Pani znana, proponuję przeczytać:
   1) http://www.primanatura.pl/zaangazowanie-chorego-w-leczenie/
   2) http://www.primanatura.pl/leczenie-czy-uzdrawianie-wybor-nalezy-do-ciebie/

   Gdyby uznała Pani, że dieta dr Budwig przemawia do Pani najbardziej przekonywująco, wówczas proponuję zapoznać się najpierw z tym wpisem: http://www.primanatura.pl/dieta-dr-budwig-na-poczatek/

   Życzę, aby bardzo szybko odzyskała Pani radość i zdrowie! One zawsze chodzą w parze :)

   Pozdrawiam bardzo ciepło,
   Alicja

  2. dr Budwig zaleca spożywanie, oprócz dobrotliwych surowych owoców i warzyw, twarogu, a jest to odzwierzęcy produkt. Kazeina jest rakotworcza, zostało to potwierdzone naukowo już dawno. Nie trzeba jednak naukowca by stwierdzić, że spożywanie mleka i jego produktów, jest bardzo szkodliwe dla zdrowia. Nabiał przyczynia sie m.in. do osteoporozy, dny moczanowej, zniszczenia trzustki, cukrzycy – choroby autoimmunologicznej, zakwaszenia organizmu, nowotworów, patogennej mikroflory jelit i rozwoju pasożytów i grzybów (które tworzą guzy nowotworowe). Mam więc pytanie, jakim cudem produkt o tak ogromnej szkodliwości dla zdrowia może uchodzić za lek? To, że mięso nie powinno znaleźć się w naszym jadłospisie już wiemy. Człowiek nie jest miesożercą, a owocożercą (wskazują na to wszystkie cechy budowy ukladu pokarmowego i budowy ciała człowieka, potwierdzaja to najnowsze badania naukowe), jest ssakiem ale mleko matki pije, tak jak wszystkie inne ssaki, do pewnego okresu niemowlęcego, póżniej już enzym trawienia laktozy(cukier mleczny) zanika. Prawie wszystkie choroby powstają od zanieczyszczonych jelit złym pokarmem. Przede wszystkim trzeba zacząć od oczyszczenia jelita i ciała z pasożytów i grzybów ( Nadieżda Siemionowa “Szkoła zdrowia. Uwolnij sie od pasożytów i żyj bez nich”, kamieni kałowych, następnie przejść na surową dietę owocowo – warzywną. Rak żywi sie cukrem, a dlaczego? Otóż dlatego, że rak to najcześciej grzyb albo pasożyt. Nasz organizm również potrzebuje ogromnej ilości węgli – weglowodanów. Ale przetworzony, mieszany pokarm nie trawi sie prawidlowo i po czesci niestrawiony trafia do jelita grubego. Wtedy pasożyty jednym słowem – mają ucztę. Surowa fruktoza zostaje szybko strawiona i wchłonięta, dlatego nie będzie pokarmem dla patogenów. Poza tym tłuszcze hamuja wchłanianie glukozy, dlatego najlepiej jeść mono, nie dodawać olejów do np. owoców (polecam dr Graham 90/10/10 “). Druga sprawa, zwierzęta nie gotują.. Polecam pozycję naukową Sebastjanowicz “Żywe jedzenie oraz dlaczego krowy są drapieżnikami” (tj. jeden tytuł)oraz dr Graham 90/10/10. Polecam znaną ale zagłuszoną biznesem lekarskim i farmaceutycznym, terapię dr Garsona, która wyleczyła raka u bardzo wielu pacjentów. Polecam gorzkie pestki moreli (są nieprawdziwe informacje o działaniu trującym – sugeruję żeby samemu dotrzeć do tychże informacji. Polecam witarianizm czyli surowy weganizm!!

   1. Przy leczeniu nowotworów ważne jest odkwaszenie organizmu zielonymi częściami roślin oraz warzywami i owocami alkalizującymi w działaniu (można znależć taką liste w internecie). Udowodniono, że komórka rakowa ma bardzo silny dczyn kwaśny, który trawi sąsiednie tkanki. Grzyby, pasożyty i wszystkie patogeny rozwijaja się w środowisku kwaśnym, a gina w zasadowym. Mięso i nabiał silnie zakwasza organizm, daje warunki do rozwoju tych niepożadanych organizmów. Krew alkalizuje się po przejściu na surowy, wyłącznie roślinny sposób odżywiania!

    “Niech Twoje pozywienie bedzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem” Hipokrates

 5. wiele lat temu, gdy primanatura podawala info na temat 10 ciu conajmniej metod naturalnego leczenia nowotworow, (ile lat temu to bylo p. Alicjo?), ja wyszlam zwyciesko ze zmagania z jelitem drazliwy (?)
  Kazdego ranka leciala ze mnie “smola”=czarny jednolity plyn. Gastrolog powiedzial, ze na to nie ma lekarstwa, powinnam sie cieszyc, ze to tylko rano mnie dopada.
  Nie slyszalam o dr. Budwig wtedy, ale znalazlam mala wzmianke o oleju lnianym leczacym I biegunke I zatwardzenie. Po 2 tygodniach (1 lyzka x2) bylam jak nowa..
  Znalazlam te strone I poznalam Dr, Budwig. Primanatura sie zaczela zmieniac na lepsze, P Alicja jest wspaniala, wiedza praktyczna dostepna dla kazdego.

  Oczywiscie posiadam ksiazki dr. Budwig, ale w wersji ang., Olej uzywam 2 razy do roku tylko, ale mam zamiar sie bardziej wziasc w garsc, bo mi stuknela 70tka.

  Pozdrawiam pania Alicje

  Liliana B.

 6. Moj maz od 6lat zmaga sie z choroba nowotworowa. Zainteresowalam sie ta metoda ktora jest tak efektywna ale….Robiac zakupy w duzych marketach jak uniknac srodkow konserwujacych, nadmiernej ilosci cukru, pasteryzacji w produktach ktore uzywamy na codzien? Praktycznie jest to niemozliwe, nie mowiac o owocach ekologicznych lub owocow niedotepnych np papaja.W diecie dr. Kwasniewskiego wazylam, liczylam w koncu zrezygnowalam nie majac przekonania aby jedzenie tak drastycznie jednokierunkowe bylo zdrowe. Czlowiek jest istota wszystko zerna. Dieta dr. Budwig jest kompletnie odwrotna co do posilkow ale w dalszej dyscyplinie. Tutaj posilki musze podawac z zegarkiem w reku. Maz duzo spi wiec budzenie na posilek, spacery jest malo komfortowe. Nie mozna zyc z zegarkiem lub waga, sa naturalne potrzeby indywidualne i reakcje naszego ciala. Mam pytanie czy do normalnych posilkow srednio 3 x dziennie dodawac pate dr. Budwig zachowujac ilosc oleju da efekty lecznicze? Maz uzywa leku zwiekszajace laknienie, wiec tylko ser z olejem jest dla nigo niewystarczajace. Dieta jest teoretycznie niemozliwa do zrealizowania. Prosze o pomoc w stosowaniu tej diety.

  1. Człowiek nie jest wszystkożercą!! Jest typowym owocożercą. Posiada 98% genów podobnych do goryla, a podstawą żywienia tego zwierzęcia są owoce oraz zielone części roślin. Proszę nie wprowadzać w bład osoby zwłaszcza chore na nopwotwory.
   Wszystkożerca, dla przykładu, to niedzwiedź.. Człowiek nie byłby w stanie przeżuć surowego mięsa, a tym bardziej upolować i zagryżć wlasnymi zębami zwierzęcia, tak jak to bez problemu robią drapieżniki! Mogę podać wszystkie istotne różnice w budowie ukl. trawiennego i całego ciała, a Pani?

 7. Salve, volevo sapere se esiste traduzione in Italiano della dieta Budwig, e se ? possibile avere spedizione dei vostri prodotti in Italia.
  Grazie Saluti Giuseppe da Reggio Calabria Italia.

 8. Witam,

  Czy w czasie ciazy mozna stosowac paste Dr Budwig oraz zmielone siemie lniane z otrebami?

  Dziekuje za odpowiedz.

 9. Droga Pani,

  Cierpie na nadwrazliwe jelito ale podejrzewam ze problemem jest candida.

  Moja dieta to przede wszystkim warzywa i owoce a takze ryby sporadycznie. Rano miele siemie lniane (2 lyzki stolowe) a takze jem serek z kolejnymi 2 lyzkami oleju lnianego. Nie widze zadnych problemow ze strony przewodu pokarmowego. Chcialabym sie dowiedziec czy mozna ta dawke oleju przekroczyc jezeli rowniez jem 2 lyzki zmielonego siemiena dziennie?

  Z gory dziekuje za odpowiedz.

  1. radzilabym poczytac o diecie SDC (specific carbohydrate diet). Ja w ten sposob sie wyleczylam z candidy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.