kompleksowe podejście w diecie dr Budwig

Dieta dr Budwig – kompleksowe podejście czyli styl życia też jest ważny

data publikacji:

ostatnia edycja:

Dieta dr Budwig to kompleksowa terapia naturalna, po którą w razie choroby sięga wiele osób na całym świecie. Od strony dietetycznej dostarcza choremu ciału te składniki odżywcze, które są mu niezbędne do wyzdrowienia i – co równie ważne – nie zaśmieca go niczym niezdrowym. Nie można jednak zapominać, że równolegle do zmiany sposobu żywienia, dieta dr Budwig wymaga obowiązkowo wprowadzenia w życiu pacjenta innych zmian, by powrót do zdrowia był jak najszybszy i trwały.

Jakich zmian w stylu życia wymaga dieta dr Budwig?

Dr Budwig wiele razy zwracała uwagę, że jej diecie musi towarzyszyć zmiana w stylu życia.

Oprócz przestrzegania reguł żywieniowych dr Budwig wymagała od chorych bezwzględnie:

 1. naprawy relacji z bliskimi (to bardzo ważne!)
 2. zakazu palenia tytoniu,
 3. codziennego ruchu  na świeżym powietrzu, na słońcu (osoby leżące trzeba codziennie werandować w słońcu, na balkonie lub przy otwartym oknie)

  Osobom wycieńczonym chorobą dr Budwig zalecała spędzanie jak największej ilości czasu na zewnątrz, w słońcu. Swoich ciężkochorych pacjentów zawsze najpierw wyprowadzała z sal szpitalnych na tarasy, bo światło słoneczne jest bardzo ważnym elementem w procesie zdrowienia w diecie dr Budwig.
 4. właściwej higieny, w tym codziennych naprzemiennych pryszniców (Dr Budwig kierowała się naukami ks. Kneippa, dziś podobne zasady propaguje Wim Hoff)
 5. stosowania wyłącznie prostych, naturalnych kosmetyków (wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie chemikalia, które wchłaniając się przez skórę zaburzają procesy zdrowienia),
 6. korzystania ze zdrowych materacy (z naturalnymi wypełnieniami, nie zawierających elementów metalowych, tj. bez sprężyn)
 7. stosowania odzieży tylko z naturalnych włókien typu len, bawełna, jedwab, wełna (optymalne odprowadzanie wilgoci, oddychanie, elektrostatyka)
 8. rezygnacji z oglądania telewizji (dziś trzeba rozszerzyć ten zakaz także o ograniczenie przebywania w zasięgu WIFI i pracy innych urządzeń generujących pola elektromagnetyczne)
 9. oraz w bardzo ciężkich przypadkach: wspomagania nacieraniami , okładami lub/i lewatywami z oleju lnianego lub – jeśli są dostępne – z olejów ELDI

Czemu te zmiany są tak ważne w diecie dr Budwig?

Zdrowie to stan, w którym organizm funkcjonuje na 100% swoich możliwości. W tym stanie wszystkie układy pracują optymalnie, np. układ odpornościowy codziennie pokonuje komórki nowotworowe lub wirusowe, aby nie rozwinęła się choroba.

Jeśli brakuje nam zdrowia, organizm funkcjonuje niesprawnie i pojawiają się choroby. Czasem bardzo ciężkie, jak nowotwory.

Z ciężkiej choroby łatwiej wyzdrowieć, jeśli zapewni się ciału wzorcowe warunki do działania.

Wzorcowe, czyli takie, do jakich ciało zostało stworzone przez naturę.

Wzorcowe warunki życia (zegar biologiczny oparty na rytmie słonecznym, przebywanie na zewnątrz w świetle słonecznym i otoczeniu przyrodniczym, ruch, socjalizacja, właściwe pole elektromagnetyczne itp.) wpływają pozytywnie na każdy aspekt naszego zdrowia (fizyczny, psychiczny, społeczny). Brak wzorcowych warunków może zdrowie doszczętnie zrujnować.

Dlatego dr Budwig wymagała od swoich ciężkochorych pacjentów, aby oprócz zmiany sposobu odżywiania na dietę dr Budwig natychmiast wdrażali też inne zmiany w stylu życia:

 • powrót do zdrowego rytmu codziennych aktywności (sen, higiena, jedzenie, wysiłek fizyczny, relaks), w tym ogromnie ważny czas przebywania na zewnątrz w naturalnym środowisku (rola słońca i otoczenia przyrodniczego jest nie do przecenienia )
 • oczyszczenie relacji partnerskich, rodzinnych itp., które stanowią podstawowy czynnik warunkujący nasze zdrowie psychiczne i społeczne (problemy relacyjne, a szczególnie toksyczne więzi mogą same z siebie powodowac ciężkie fizyczne choroby, takie jak rak, czy choroby serca!)
 • oczyszczenie najbliższego środowiska z zanieczyszczeń ekologicznych (smog, palenie tytoniu) oraz ze źródeł szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego (zdrowe funkcjonowanie każdej komórki uzależnione jest od prawidłowego działania elektrolitów, a pole elektromagnetyczne z urządzeń moze to działanie zaburzać)
Jeśli walczysz z cieżką, potencjalnie śmiertelną chorobą, warto zastosować się do wszystkich powyższych zaleceń dr Budwig, nie tylko dietetycznych!

Przeczytaj także: Dieta dr Budwig a stan emocjonalny chorego