Dieta dr Budwig – kompleksowe podejście czyli styl życia też jest ważny

Chory, który pragnie wyzdrowieć stosując dietę dr Budwig, oprócz zasad dietetycznych musi przestrzegać reguł zdrowego trybu życia.

kompleksowe podejście w diecie dr Budwig

Dieta dr Budwig to kompleksowa terapia naturalna, po którą w razie choroby sięga wiele osób na całym świecie. Od strony dietetycznej dostarcza choremu ciału te składniki odżywcze, które są mu niezbędne do wyzdrowienia i – co równie ważne – nie zaśmieca go niczym niezdrowym. Nie można jednak zapominać, że równolegle do zmiany sposobu żywienia, dieta dr Budwig wymaga obowiązkowo wprowadzenia w życiu pacjenta innych zmian, by powrót do zdrowia był jak najszybszy i trwały.

Jakich zmian w stylu życia wymaga dieta dr Budwig?

Dr Budwig wiele razy zwracała uwagę, że jej diecie musi towarzyszyć zmiana w stylu życia.

Oprócz przestrzegania reguł żywieniowych dr Budwig wymagała od chorych bezwzględnie:

 • naprawy relacji z bliskimi (to bardzo ważne!)
 • zakazu palenia tytoniu,
 • codziennego ruchu  na świeżym powietrzu (osoby leżące trzeba codziennie werandować w słońcu, na balkonie lub przy otwartym oknie)

  Osobom wycieńczonym chorobą, dr Budwig zalecała spędzanie jak największej ilości czasu na zewnątrz, w słońcu. Swoich ciężkochorych pacjentów zawsze najpierw wyprowadzała z sal szpitalnych na tarasy, bo światło słoneczne jest bardzo ważnym elementem w procesie zdrowienia.
 • właściwej higieny, w tym codziennych naprzemiennych pryszniców (Dr Budwig kierowała się naukami ks. Kneippa, dziś podobne zasady propaguje Wim Hoff)
 • stosowania wyłącznie prostych, naturalnych kosmetyków (wiele kosmetyków zawiera w swoim składzie chemikalia, które wchłaniając się przez skórę zaburzają procesy zdrowienia),
 • korzystania ze zdrowych materacy (z naturalnymi wypełnieniami, nie zawierających elementów metalowych, tj. bez sprężyn)
 • stosowania odzieży tylko z naturalnych włókien typu len, bawełna, jedwab, wełna (optymalne odprowadzanie wilgoci, oddychanie, elektrostatyka)
 • rezygnacji z oglądania telewizji (dziś trzeba rozszerzyć ten zakaz także o ograniczenie przebywania w zasięgu WIFI i pracy innych urządzeń generujących pola elektromagnetyczne)
 • oraz w bardzo ciężkich przypadkach: wspomagania nacieraniami , okładami lub/i lewatywami z oleju lnianego lub – jeśli są dostępne – z olejów ELDI

Czemu te zmiany są tak ważne w diecie dr Budwig?

Zdrowie to stan, w którym organizm funkcjonuje na 100% swoich możliwości. W tym stanie wszystkie układy pracują optymalnie, np. układ odpornościowy codziennie pokonuje komórki nowotworowe lub wirusowe, aby nie rozwinęła się choroba.

Jeśli brakuje nam zdrowia, organizm funkcjonuje niesprawnie i pojawiają się choroby. Czasem bardzo ciężkie, jak nowotwory.

Z ciężkiej choroby łatwiej wyzdrowieć, jeśli zapewni się ciału wzorcowe warunki do działania.

Wzorcowe, czyli takie, do jakich ciało zostało stworzone przez naturę.

Wzorcowe warunki życia (zegar biologiczny oparty na rytmie słonecznym, przebywanie na zewnątrz w świetle słonecznym i otoczeniu przyrodniczym, ruch, socjalizacja, właściwe pole elektromagnetyczne itp.) wpływają pozytywnie na każdy aspekt naszego zdrowia (fizyczny, psychiczny, społeczny). Brak wzorcowych warunków może zdrowie doszczętnie zrujnować.

Dlatego dr Budwig wymagała od swoich ciężkochorych pacjentów, aby oprócz zmiany sposobu odżywiania na dietę dr Budwig natychmiast wdrażali też inne zmiany w stylu życia:

 • powrót do zdrowego rytmu codziennych aktywności (sen, higiena, jedzenie, wysiłek fizyczny, relaks), w tym ogromnie ważny czas przebywania na zewnątrz w naturalnym środowisku (rola słońca i otoczenia przyrodniczego jest nie do przecenienia )
 • oczyszczenie relacji partnerskich, rodzinnych itp., które stanowią podstawowy czynnik warunkujący nasze zdrowie psychiczne i społeczne (problemy relacyjne, a szczególnie toksyczne więzi mogą same z siebie powodowac ciężkie fizyczne choroby, takie jak rak, czy choroby serca!)
 • oczyszczenie najbliższego środowiska z zanieczyszczeń ekologicznych (smog, palenie tytoniu) oraz ze źródeł szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego (zdrowe funkcjonowanie każdej komórki uzależnione jest od prawidłowego działania elektrolitów, a pole elektromagnetyczne z urządzeń moze to działanie zaburzać)
Jeśli walczysz z cieżką chorobą, warto zastosować się do wszystkich zaleceń dr Budwig, nie tylko dietetycznych!

Stan emocjonalny pod ochroną w diecie dr Budwig

Życie w stresie i depresji obniża zdolności do leczenia każdej choroby, a nawet może stać się podstawowym czynnikiem chorobotwórczym.

Dr Budwig w pełni zdawała sobie sprawę z wpływu, jaki na powodzenie leczenia ma stan emocjonalny pacjenta. Dlatego tak ważne było dla niej, aby pacjent nie odczuwał niepokoju oraz niezadowolenia, aby – w przypadku zaistnienia jakichś konfliktów w rodzinie, w życiu uczuciowym – pacjent dążył do ich pomyślnego rozwiązania.

Przeczytaj więcej o tym we wpisie: Więzi międzyludzkie kluczem do długiego życia, zdrowia, szczęścia i jakie wnioski płyną z tego dla chorych

Pozytywne emocje były dla dr Budwig ogromnie ważne nawet na etapie przygotowywania potraw. Dlatego w diecie dr Budwig posiłki powinny być gotowane dla chorego z miłością, a danie na talerzu powinno zachęcać do jedzenia.

Ważnym elementem codziennej higieny emocjonalnej jest relaksacja. Można ją pielęgnować przez:

 • medytację lub modlitwę,
 • słuchanie muzyki relaksacyjnej,
 • ćwiczenia oddechowe,
 • śmiech,
 • nieforsujące ćwiczenia fizyczne lub spacery.

Przeczytaj o medytacji we wpisie: Medytacja uważności (mindfulness) ? w zdrowiu i chorobie ? po co i od czego zacząć

Możliwość komentowania została wyłączona.