Siemię lniane zmniejsza i skraca bóle menstruacyjne piersi

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2019, Alicja (Primanatura)

Mastalgia czyli ból piersi może pojawiać się cyklicznie lub niecyklicznie u kobiet w różnym wieku. Gdy jest objawem zaburzeń hormonalnych, tak jak w menopauzie, lekarze zwykle stosują terapie hormonalne, które niosą ze sobą częste i uciążliwe skutki uboczne. Nie znam żadnego ginekologa, który poleciłby w takim przypadku najzwyklejsze siemię lniane.  Najzwyklejsze, ale bezpieczne i potężne w działaniu, co pokazują liczne badania naukowe.

Siemię lniane reguluje gospodarkę estrogenową u kobiet

Długo utrzymujące się problemy hormonalne to nie tylko dokuczliwe bóle piersi, ale także ryzyko rozwoju zespołu policystycznych jajników oraz hormonozależnych nowotworów: piersi, jajnika, macicy. Dlatego mastalgię się leczy [1]. Ginekolog Ci pewnie jednak o tym nie powie, choć w publikacjach medycznych bardzo dużo i bardzo dobrze pisze się o siemieniu i jego silnym leczniczym wpływie na równowagę kobiecych hormonów. Zarówno siemię lniane jak i olej z siemienia lnianego są przez ostatnie 30 lat intensywnie badane, w rozmaitych konfiguracjach, przede wszystkim pod kątem działania antynowotworowego. Pojawiają się jednak i badania stricte dotyczące mastalgii.

Badanie kanadyjskie w przypadku ciężkiej mastalgii

W czasie sympozjum na temat raka piersi, które miało miejsce w San Antonio w Stanach Zjednoczonych w grudniu 2000 roku
naukowcy z Uniwersytetu Toronto zaprezentowali swoje wyniki badań dotyczące wpływu siemienia lnianego na menstruacyjne bóle piersi u kobiet [2]. Badanie przeprowadzono na 116 kobietach w okresie przedmenopauzalnym, cierpiących na silne bóle menstruacyjne piersi. Kobiety podzielono na 2 grupy.

  • pierwsza grupa (56 kobiet) otrzymywała codziennie 1 babeczkę z siemieniem (taką sama jak w ich badaniu z rakiem piersi, każda babeczka zawierała 25 g siemienia).
  • druga grupa (60 kobiet) otrzymała babeczkę -placebo.

Badanie trwało 4 cykle menstruacyjne. 

W obu grupach zaobserwowano złagodzenie objawów bólowych (placebo działa czasem lepiej niż inne środki :), przy czym:

w grupie spożywającej siemię lniane zmniejszenie bólu było prawie 2-krotnie większe.

Nie odnotowano żadnych skutków ubocznych suplementowania siemienia lnianego w ramach diety u badanych pacjentek.

Najnowsze doniesienia naukowe dla ginekologów… z Iranu

W kwietniu 2019 w irańskim „Journal of Midwifery & Reproductive Health” ukazał się artykuł przeglądowy na temat wykorzystania siemienia lnianego w ginekologii [3]. Irańscy badacze przejrzeli 38 prac naukowych z 3571 . Pięć z nich dotyczyło mastalgii cyklicznej (aż 4 pochodziły z Iranu 🙂 .

We wszystkich badaniach już po 2 miesiącach stosowania siemienia lnianego obserwowano wyraźne łagodzenie dolegliwości bólowych u pacjentek, a w jednym badaniu wykazano także skrócenie czasu trwania tych dolegliwości.

Jeśli zatem znasz kobietę cierpiącą na tę bolesną dolegliwość, podsuń jej babeczkę z siemienia.*

*Ważna uwaga na marginesie

Badania na zwierzętach wskazują, że nadmierna suplementacja siemienia w czasie ciąży i karmienia (ponad 10% diety) może być niekorzystna dla równowagi hormonalnej rozwijającego się dziecka, dlatego naukowcy nie zalecają w tym czasie dawek większych niż „normalne” spożywcze. W ciąży i w czasie karmienia warto zatem przerzucić się na olej lniany. Ale 1 łyżka siemienia lnianego dziennie na pewno nie zaszkodzi. Mądre położne to wiedzą, o czym pisze Agnieszka Maciąg tutaj 🙂

[1] Pertyński T, Stachowiak G. Mastalgia: a serious problem of women at premenopausal age. Menopause Review/Przegląd Menopauzalny. 2013;12(1):29-33. doi:10.5114/pm.2013.33418.

[2] Goss PE, Li T, Theriault M, Pinto S, Thompson L. „Effects of Dietary Flaxseed in Women with Cyclical Mastalgia.”, Princess Margaret Hospital, University of Toronto, ON, Canada;Breast Cancer Research and Treatment v.64, No. 1, 2000

[3] Hadis Sourinejadorcid 1; Ziba Raisi Dehkordi2; Marjan Beigi3; Elham Adibmoghaddam orcid 4; Mohammad Hadian5 ” The Use of Flaxseed in Gynecology: A Review Article”, Article 13, Volume 7, Issue 2, April 2019, Page 1691-1711