Dieta dr Budwig – jadłospis i plan posiłków czyli dieta zasadnicza krok po kroku

Jak wygląda jadłospis leczniczej diety dr Budwig w jej pełnym wymiarze. Całodzienny schemat posiłków z wyjaśnieniami.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022, Alicja (Primanatura)

Stosowanie diety w jej pełnym wymiarze (jak w poniższym planie posiłków) można rozpocząć dopiero po przejściu etapu przejściowego. Spis najważniejszych artykułów o tym, co ważne w diecie dr Budwig, w tym o etapie przejściowym znajdziesz w: Dieta dr Budwig – ważne dla wszystkich stosujących, tego nie można pominąć. Koniecznie zaznajom się z nim, by uniknąć błędów.

Uwaga. Wszystkie składniki diety powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Dlaczego? Przeczytaj tutaj.

Uwaga dla pacjentów z nowotworem wątroby, woreczka żółciowego, żołądka lub trzustki:
W tych przypadkach pastę z serka i oleju, wprowadza się po etapie przejściowym bardzo powoli, zaczynając np. od porcji pasty z 1 łyżeczki oleju i stopniowo, zwiększając ilość pasty, jednocześnie obserwując, jak chory radzi sobie z jej trawieniem. W przypadku ciężko chorych, w czasie stopniowego wprowadzania pasty, bazować należy na podkładzie z etapu przejściowego, nie spiesząc się z wprowadzaniem nowych elementów diety.

Regularny plan posiłków w diecie dr Budwig

Dla dr Budwig ważną kwestią było przywrócenie choremu właściwego rytmu aktywności i snu w ciągu doby. Przestrzeganie podanych godzin posiłków ma ułatwić choremu ciału odzyskiwanie sił, dzięki wykorzystaniu naturalnego dobowego cyklu, jakiemu podlegają wszystkie nasze narządy.

7:00
szklanka kiszonki przed śniadaniem
Szklanka soku z kiszonej kapusty

  • chodzi o sok wyciśnięty z kiszonej kapusty, a nie o wodę spod kapusty
  • pierwotnie dr Budwig polecała maślankę (mleko acidofilnego, kefir, kwaśne mleko, koniecznie jak najmniej tłuste, najlepiej 0% tłuszczu), jednak sok z kiszonej kapusty okazał się najbardziej korzystny dla zdrowia jej pacjentów i to właśnie on rozpoczyna plan posiłków w ostatniej jej książce
  • my czasem korzystaliśmy w tym miejscu z domowego kiszonego barszczu naturalnego lub domowej kiszonki wielowarzywnej

8:00
herbata i musli na śniadanie

Szklanka ciepłej herbaty zielonej, czarnej lub owocowej (jeśli słodzona, to tylko miodem bio).
Następnie muesli na bazie 2-3 łyżek Linomelu (w zastępstwie: mielonego na świeżo siemienia lnianego), pasty i surowych owoców BIO.
Przepisy na śniadaniowe musli.

10:00
szklanka świeżo wyciskanego soku z marchwi BIO

  • Sok z marchwi jest bardzo ważny dla chorych na raka, można do niego  dodawać inne soki warzywne.
  • Dr Budwig proponowała w tym miejscu oprócz marchwiowego także: sok z rzodkwi, świeżej pokrzywy z sokiem z cytryny (ten ostatni zapewne bardzo wskazany u osób z chorymi nerkami).
  • Ja jako okresowy zamiennik dla soku z marchwi proponuję np. taki mix wg receptury Rudolfa Breussa:  2 części buraka, 1 cześć marchewki, 1 część selera, 1 cz. jabłka (sok z buraka najlepiej wykonać 2 godziny wcześniej i odstawić do lodówki, po czym bezpośrednio przed podaniem dorobić do niego soku z marchwi, jabłka i selera i dać do picia pacjentowi).

11:00
opcja dla głodomorów
Kawałek żółtego sera BIO (twardego lub pleśniowego) zagryzany w towarzystwie owoców, innych niż w musli (np. arbuz, melon) lub warzyw typu: rzodkiewka, ogórek, pomidor itp.

12:00
lampka szampana z wmieszaną łyżką Linomelu

  • zamiast Linomelu można skorzystać ze  zmielonego na świeżo siemienia lnianego
  • ten napój jest szczególnie korzystny dla bardzo ciężko chorych pacjentów
  • Dr Budwig nie precyzowała, o jaki szampan chodzi. Proponuję wytrawny.

12:15
appetizer
Sałatka z surowych lub fermentowanych warzyw z sosem na bazie pasty.
Przepisy na sałatki do obiadu

  • Jeśli szampan został zastąpiony herbatą, sałatkę podać o 12:30.
  • Dr Budwig zwracała uwagę, by w sałatkach używać liści mlecza, rzeżuchę, seler, roszponkę, rzodkiew, kiszoną kapustę, chrzan, zieloną paprykę, czy też kiszone ogórki.

12:30
obiad z deserem

Ciepły posiłek na bazie warzyw i kasz z dodatkiem oleoloxu i drożdży liofilizowanych (1 łyżeczka).
Na koniec deser: krem owocowy wykonany z pasty zmiksowanej ze świeżymi owocami lub/i alkoholem (1 łyżeczką wódki, rumu, wiśniówki).

15:00
1 szklanka napoju regeneracyjnego

Do wyboru szklanka soku z winogron lub soku ananasowego lub szklanka szampana (znów, jest to bardzo ważne dla ciężkochorych!) . Wmieszać do niej 1 łyżkę Linomelu (alternatywnie: zmielonego na świeżo siemienia lnianego) i wypić powoli.

  • W okresie silnej detoksykacji proponuję szklankę soku ananasowego.

15:30
1-3 szklanki soku z siemieniem.

Może to być sok Fermentgold (z papai) lub czysty sok z czereśni/wiśni (niesłodzony) lub borówek/jagód albo szampan lub wino.

  • Do każdej szklanki soku lub wina należy wmieszać 1 łyżkę Linomelu (alternatywnie: zmielonego na świeżo siemienia lnianego) i wypić powoli.
  • Przez pierwsze 3 miesiące rekomenduję 3 szklanki soku Fermentgold, każda z wmieszaną 1 łyżką zmielonego na świeżo siemienia.
  • Dla osób bardzo osłabionych można o tej porze powtórzyć lampkę wina lub szampana z wmieszaną łyżką zmielonego na świeżo siemienia lnianego.

18:00
ciepła herbata
O tej porze absolutnie nie może to być czarna herbata. Dla osób, które mają problemy z zaśnięciem polecam herbatę Rooibos, Tulsi, melisę, rumianek.

18:30
kolacja

Ciepły posiłek na bazie płatków owsianych lub kaszy gryczanej ugotowanej w bulionie z warzyw lub w formie kleików/owsianki. Powinno to być danie przyprawione do smaku, z dodatkiem oleoloxu i łyżeczki drożdży liofilizowanych (źródło witamin B). Jeśli drożdże nie są akceptowane jako przyprawa, trzeba je suplementować.

20:30
lampka czerwonego wytrawnego wina BIO (dla osób z problemami z zaśnięciem)
lub herbata lub ciepła woda lub sok z kiszonej kapusty

  • można dosłodzić łyżeczką miodu.

Szczegółowy jadłospis

Dla osób rozpoczynających dietę dr Budwig początki są zwykle bardzo trudne. Podstawowym problemem jest pytanie: co jeść, skoro tak wiele jeść nie można. Do tej pory, dla wielu pacjentów podstawą wyżywienia były przecież: chleb, mięso, wędliny i słodycze.

W styczniu 2007 roku opracowałam dla Państwa przykładowy jadłospis diety dr Budwig na 5 dni. Cały czas krąży w internecie jako dokument pdf. Rezygnuję jednak z umieszczenia go ponownie w pierwotnej formie. Po pierwsze w międzyczasie zrewidowałam materiały źródłowe i własne opracowania i dopatrzyłam się wielu nieścisłości. Po drugie, okazało się, że 5-dniowy jadłospis nie był dla wszystkich czytelny i wielu osobom zasugerował obowiązkowe menu do powielania, co 5 dni w kółko! Tymczasem potrawy można dowolnie komponować i zmieniać, oczywiście w ramach ustalonego rytmu posiłków (śniadanie, obiad, kolacja), w oparciu o dozwolone w diecie składniki.

Tutaj znajdą Państwo:

Artykuły z przepisami będziemy sukcesywnie wzbogacać, zatem zapraszam do częstego zaglądania do nich. Wkrótce opublikujemy przepisy na cieple dania obiadowe, desery i dania kolacyjne.

Wszystkie podane przepisy są opracowane w proporcji „mniej więcej” dla jednej osoby. Są one jedynie sugestią. Podczas przyrządzania posiłków, należy kierować się podstawowymi zasadami diety dr Budwig. Komponując dzienne menu, należy starać się o różnorodność składników, tak, aby np. nie powtarzać bananów zarówno w śniadaniowym musli, jak i w poobiednim deserze.

Koniecznie przeczytaj także, jakie są zalecenia dr Budwig odnośnie trybu życia i aktywności fizycznej.

Możliwość komentowania została wyłączona.