Antynowotworowe działanie siemienia lnianego – cz. 2 rak piersi

data publikacji:

ostatnia edycja:

Czy to możliwe, aby babeczka z siemienia lnianego miała porównywalne, a nawet lepsze działanie lecznicze niż oficjalnie stosowane leki chemioterapeutyczne, np. takie jak Tamoxifen? W 2006 roku Piotr napisał na Primanaturze artykuł pt. „Siemię lniane spowalnia rozwój raka piersi” i podał przepis na babeczkę. Poniżej rozwijam podjęty przez niego temat. Przepis na babeczkę znajduje się na końcu artykułu.

Babeczki z siemienia hamują rozwój raka piersi, tak jak tamoxifen

W  grudniu 2000 roku w San Antonio w USA odbyło się Sympozjum Naukowe na temat raka piersi. W czasie konferencji swoje wyniki badań przedstawili między innymi naukowcy z Uniwersytetu Toronto w Kanadzie.

Przeprowadzili badania nad wpływem siemienia lnianego na  rozwój guzów u ludzi (wcześniej publikowano obiecujące studia nad działaniem siemienia na rozwój guzów u szczurów). 39 pacjentek z nowo zdiagnozowanym guzem piersi podzielono na 2 grupy [1]:

  • pierwszej grupie (6 kobiet w okresie przedmenopauzalnym i 17 w okresie pomenopauzalnym) codziennie podawano w diecie małą babeczkę,  zawierającą 25 g siemienia lnianego (przepis na końcu wpisu).
  • druga grupa (4 kobiety w okresie przedmenopauzalnym i 12 -w postmenopazuzalnym) otrzymywało zwykłą babeczkę bez siemienia lnianego.

Średni czas leczenia wynosił 39 dni dla grupy placebo i 38 dni dla grupy otrzymującej siemię. U kobiet „postmenopauzalnych”  z grupy zjadającej siemię zaobserwowano wyraźny spadek poziomu wskaźnika Ki-67 (o 21-33% ), podczas gdy w grupie placebo nie odnotowano widocznej poprawy.
Marker Ki-67 jest wykorzystywany w onkologii do prognozowania rozwoju guzów. Im wyższy, tym gorsze rokowania.

Co ważne, nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych włączenia siemienia do diety chorych.

W streszczeniu napisano:

„Badanie to po raz pierwszy wykazało potencjał, jaki niesie ze sobą wprowadzenie do diety siemienia lnianego i jego składników, takich jak lignany, na spowolnienie rozwoju guzów u pacjentów z rakiem piersi, porównywalne do efektów uzyskiwanych podczas przedoperacyjnej chemioterapii tamoxifenem”.

Uczeni z Toronto są zafascynowani siemieniem

Zaprezentowane na Sympozjum badania i wnioski odbiły się szerokim echem w mediach. W BBC cytowano dr Gossa komentującego rezultaty badań:

” Ośmielają nas [wyniki], by sądzić, że u tych kobiet zaszła znacząca reakcja biologiczna i zmierzamy w kierunku bardziej rozstrzygających dowodów na to, że siemię lniane może zapobiegać rakowi piersi. Nasze wyniki są ekscytujące, ponieważ po raz pierwszy zademonstrowano takie zmiany w raku piersi pod wpływem składnika pokarmowego„.   (źródło: news.bbc.co.uk)

Zgodnie z medialnymi deklaracjami naukowcy z Toronto University prowadzili dalsze eksperymenty nad wpływem siemienia lnianego na raka piersi. W 2007 roku opublikowali wyniki kolejnych badań z babeczkami z siemienia lnianego w roli głównej [3]. Tym razem badaniu poddano 32 kobiety po menopauzie, ze zdiagnozowanymi guzami nowotworowymi.

  • 19 kobietom podawano babeczki zawierające mielone siemię lniane (25g siemienia dziennie).
  • Grupa kontrolna (13 kobiet) otrzymywała babeczkę – placebo.

Eksperymentalna kuracja trwała 39 dni w grupie kontrolnej,  a w grupie spożywającej siemię – 32 dni. Następnie guzy wycięto i poddano badaniom.

Badania wykazały, że u kobiet spożywających siemię lniane nastąpiły bardzo znaczące, korzystne zmiany w następujących wskaźnikach oceniających rozwoju nowotworów:

  • wskaźnik wzrostu nowotworów Ki-67 zmalał o 34,2 %,
  • onkoproteina C-ERB B2 zmalała o 71%
  • apoptoza wzrosła o 30.7%.

U kobiet przyjmujących placebo takiego efektu nie zaobserwowano.

Tym razem naukowcy odważnie napisali w konkluzji badania:

„Spożywcze siemię lniane ma potencjał hamowania rozwoju guza u pacjentek z rakiem piersi”.

Szokujące wyniki badań na myszach: siemię działa lepiej niż Tamoxifen

W tym samym roku (2007), ci sami badacze przeprowadzili 2 badania porównawcze siemienia lnianego i Tamoxifenu – chemioterapeutyku stosowanego w leczeniu raka piersi.

Pierwsze badanie było krótkoterminowe.[4] Eksperymentowi poddano myszki laboratoryjne. Na potrzeby eksperymentu wycięto im jajniki i grasice oraz wszczepiono guzy piersi typu MCF-7 (estrogenozależny). Myszki podzielono na kilka grup i w każdej grupie zastosowano inne leczenie:

Nr grupySymbolOpis działania
IBD grupa kontrolna otrzymywała normalną dietę (BD – basic diet)
II5FS do diety normalnej dodano 5% siemienia lnianego (5% FS, ang. flaxseed )
III10FS do diety normalnej dodano 10% siemienia lnianego (10% FS)
IVTAM do diety normalnej dodano tamoxifen w ilości 5mg (5mg TAM)
V5FS+TAM do diety normalnej dodano 5% siemienia lnianego (5% FS) i 5 mg tamoxifenu
VI10FS + TAM do diety normalnej dodano 10% siemienia lnianego (10% FS) i 5 mg tamoxifenu

Po 8 tygodniach porównano wyniki. W porównaniu z grupą kontrolną, w II grupie (5% siem.) rozwój guza zahamowany został o 26%, a w III grupie (10% siem.) – o 38%. W grupie IV, w której podawano wyłącznie tamoxifen uzyskano wynik podobny do grupy III , w której stosowano tylko siemię lniane! Najsilniejsze działanie hamujące rozrost guza zaobserwowano w V grupie (5% siem. +tamox. 5mg) – o 48% i w VI grupie (10% siem. +tamox. 5mg) – o 43%.

Naukowcy skonkludowali, że siemię lniane nie tylko zahamowało rozrost guza samodzielnie, ale i zwiększyło działanie lecznicze chemioterapeutyku!

Drugie badanie wykonane jako długoterminowe [5], przyniosło daleko bardziej zaskakujące efekty! I tym razem eksperymentowano na tak samo, jak uprzednio przygotowanych myszkach. Badanie trwało 16 tygodni. Po 16 tygodniach porównano wyniki:

Nr grupyPodany środek Ilość całkowiciego zaniku guzów* Ilość częściowych regresji guza*Ilość guzów bez zmianIlość powiększonych guzów
IBS (basal diet – dieta podstawowa36 z 48
(75%)
12 z 48
(25%)
0 z 48
(0%)
0 z 48
(0%)
IIBS + 5% FS (siemienia) 25 z 39
(64,1%)
14 z 39
(35,9%)
0 z 39
(0%)
0 z 39
(0%)
IIIBS + 10% FS36 z 48
(75%)
12 z 48
(25%)
0 z 48
(0%)
0 z 48
(0%)
IV5mg TAM (tamoxifen)0 z 36
(0%)
8 z 36
(22,2%)
24 z 36
(66,7%)
4 z 36
(11,1%)
V5% FS + 5mg TAM0 z 36
(0%)
13 z 36
(36,1%)
19 z 36
(52,8%)
4 z 36
(11,1%)
VI10% TS + 5mg TAM11 z 36
(30,6%)
13 z 36
(36,1%)
11 z 36
(30,6%)
1 z 36
(2,8%)

Jak widać, zatrzymanie rozwoju guza, uzyskano zarówno w I grupie kontrolnej, w II grupie (5% siem.) i III grupie (10% siem.).

64,1-75% guzów zanikło zupełnie w I grupie kontrolnej i w grupach II i III, w których myszkom podawano siemię lniane. W tych grupach 100% guzów się zmniejszyło i nie odnotowano w nich ŻADNYCH rozrostów.

W grupie IV, w której podawano wyłącznie tamoxifen początkowo – w czasie cotygodniowych badań – uzyskano wyraźne zahamowanie rozwoju guza, po czym – ok. 8 tygodnia  -guz zaczął się rozrastać, tak, że w chwili zakończenia badania uzyskano jedynie 6% spadek masy guza!  W V  grupie (5% siem. +tamox. 5mg) uzyskano podobny wynik. W VI grupie (10% siem. +tamox. 5mg) zaobserwowano, że siemię poprawiło wynik tamoxifenu i dzięki temu uzyskano w tej grupie spadek masy o guza o 55%.

Jednakże w grupach z tamoxifenem od 30,6-66,7% guzów pozostało bez zmian, a aż 2,8-11,1% się rozrosło! Całkowity zanik guzów wystąpił tylko w grupie wspartej 10% siemieniem, jednak był ponad 2-krotnie mniejszy niż w grupach bez tamoxifenu!

W porównaniu z tamoxifenem, siemię lniane nie tylko okazało się bardzo bezpiecznym środkiem, ale także przez cały czas trwania badania wykazało stałe działanie hamujące rozwój nowotwora, do tego stopnia, że poprawiło wyniki działania chemioterapeutyku.

Jak wytlumaczyć działanie lecznicze siemienia

W badaniach z babeczkami, obserwowano podwyższoną obecność lignanów i kwasów Omega-3 w moczu u tych pacjentek, które przyjmowały siemię. Potwierdza to zatem skuteczność „ciasteczkowej” suplementacji.  To właśnie tym 2 składnikom przypisuje się efekt leczniczy w przeprowadzonych badaniach.

Siemię lniane jest najbogatszym źródłem roślinnych nie tylko kwasów Omega-3 ale i lignanów. Badacze przypuszczają, że czynnikem, który najsilniej zadziałał antyrakowo jest lignan  znany jako dwuglukozyd sekoizolariciresolu (SDG) – ang. secoisolariciresinol diglucoside.

Działanie SDG dotyczy gospodarki estrogenowej. Po spożyciu związek ten ulega rozkładowi przez florę bakteryjną, w wyniku czego tworzy fitoestrogeny: enterolakton i enterodiol. O antyestrogenowym działaniu SDG świadczy m.in zauważone przez naukowców ustąpienie u badanych kobiet bóli piersi związanych z cyklem menstruacyjnym (mastalgia cykliczna).

Zawarte w siemieniu kwasy Omega-3, ze względu na obróbkę termiczną ciastek, na pewno w części uległy utlenieniu, jednak mimo to były stwierdzane w badaniu moczu. Mogły zatem mieć swój udział w osiągnięciu cytowanych wyników w badaniach z babeczkami.

Przepis na lecznicze babeczki z siemieniem lnianym (oryginalny)

W cytowanych badaniach klinicznych, prowadzonych w Princess Margaret Hospital w Toronto korzystano z następującego oryginalnego przepisu (w nawiasie podaję bardziej praktyczne ilości składników):

Składniki:

5/8 filiżanki mąki (150 ml)
3/4 filiżanki zmielonego siemienia (180 ml)
3/8 filiżanki brązowego cukru (90 ml)
1/2 łyżki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/2 łyżeczki cynamonu
1 1/2 filiżanki chudego mleka (360 ml)

Wymieszać wszystkie składniki, aż do ich całkowitego połączenia. Ciasto wyłożyć do foremek na babeczki (przepis wystarcza na 7 babeczek) . Piec 30 minut w temperaturze 175°C.

Moja sugestia odnośnie korzystania z siemienia przeciwko nowotworom

Aby zmaksymalizować antynowotworowe działanie siemienia lnianego osobiście polecam jednak przyjmowanie go w postaci surowej, najlepiej wg przepisu z diety dr Budwig na śniadaniowe musli lub w postaci zmieszanej z sokiem z papai.

Przepis na poranne musli z siemienia lnianego z diety dr Budwig

Do miseczki-salaterki wsypać: 3 łyżki stołowe siemienia lnianego, zmielonego na świeżo, w młynku do kawy.

Na siemię nałożyć porcję sezonowych owocó BIO, np. drobno pokrojonego w plasterki banana lub utarte na tarce jabłko.

Na owoce wyłożyć kilka łyżek pasty dr Budwig oraz łyżeczkę miodu. Zjeść natychmiast po przygotowaniu. Pastę można zastąpić jogurtem naturalnym, oczywiście najlepiej ekologicznym. Więcej przepisów na musli z siemienia lnianego.

Zobacz jak przyjmować siemię z sokiem z papai.

Onkologiczny potencjał siemienia lnianego

Wyniki przytoczonych badań wskazują, iż spożycie siemienia lnianego we wskazanych dawkach jest bezpieczne* i w dawkach tych wyraźnie spowalnia rozwój nowotworów piersi, a także stanowi ważne działanie profilaktyczne.

Mimo, że przez ostatnie dekady wykonano znacznie więcej badań naukowych wykazujących lecznicze działanie siemienia lnianego na raka piersi u kobiet, onkologia nie korzysta jeszcze z tego skarbu na co dzień. W dalszym ciągu aplikuje się pacjentkom nieobojętne dla zdrowia chemioterapeutyki, w tym i takie, jak Tamoxifen, które w długoterminowych badaniach okazują się nie zawsze skuteczne.

Niestety onkolodzy nie mogą ordynować ani siemienia, ani oleju lnianego, bo nie ma stosownych procedur…  Chore panie muszą zatem same ocenić, czy warto wspierać się alternatywnie.

W przypadku zagrożenia rakiem piersi, radzę przyjrzeć się bliżej diecie dr Budwig i zastosować ją w całości. Bo skoro ciasteczko potrafi działać tak silnie, jak demonstrują to badania, to całościowa dieta, skomponowana przez mądrego naukowca w oparciu o siemię lniane i inne poznane antynowotworowe składniki może przynieść jeszcze bardziej spektakularne efekty.

Jeśli jednak byłaby to rewolucja nie do zaakceptowania, włączenie porcji siemienia lnianego do codziennej, zwykłej diety, czy to w postaci babeczki, czy musli, będzie i tak samo w sobie dużym krokiem na drodze do zdrowia.

* Uwaga: Są publikacje sugerujące, że w ciąży i w czasie karmienia piersią duże dawki siemienia lnianego mogą rozregulować gospodarkę hormonalną dziecka. Dlatego w ciąży i po porodzie najbezpieczniej ograniczyć ilość siemienia do „spożywczej” 1 łyżki dziennie, która waży ok. 10 g. Albo zapytać lekarza 🙂

Literatura

[1] Thompson LU, Li T, Chen J, Goss PE., „Biological Effects of Dietary Flaxseed in Patients with Breast Cancer”.  Princess Margaret Hospital, University of Toronto, ON, Canada;Breast Cancer Research and Treatment v.64, No. 1, 2000

[2] Goss PE, Li T, Theriault M, Pinto S, Thompson L. „Effects of Dietary Flaxseed in Women with Cyclical Mastalgia.”, Princess Margaret Hospital, University of Toronto, ON, Canada;Breast Cancer Research and Treatment v.64, No. 1, 2000

[3] Thompson LU, Chen JM, Li T, Strasser-Weippl K, Goss PE., „Dietary flaxseed alters tumor biological markers in postmenopausal breast cancer.”, Department of Nutritional Sciences, Princess Margaret Hospital, University of Toronto, Toronto, Ontario, Canada; Clin Cancer Res. 2005 May 15;11(10):3828-35.

[4] Chen J1, Power KA, Mann J, Cheng A, Thompson LU. „Flaxseed alone or in combination with tamoxifen inhibits MCF-7 breast tumor growth in ovariectomized athymic mice with high circulating levels of estrogen.” Exp Biol Med (Maywood). 2007 Sep;232(8):1071-80.

[5]Jianmin Chen, Krista A. Power, Jaskaren Mann, Astor Cheng, and Lilian U. Thompson, „Dietary flaxseed interaction with tamoxifen induced tumor regression in athymic mice with MCF-7 xenografts by downregulating the expression of estrogen related gene products and signal transduction pathways.”, NUTRITION AND CANCER, 58(2), 162?170