Dieta dr Budwig – zabiegi ratunkowe (okłady, nacierania i lewatywy)

data publikacji:

ostatnia edycja:

Poniższe zalecenia dr Budwig dotyczą postępowania z osobami bardzo ciężko chorymi, które rozpoczynają terapię w bardzo złym stanie, a więc nie poruszającymi się o własnych siłach, nie przyswajającymi pokarmu, cierpiącymi na bardzo silne bóle. Wskazówki te dotyczą też w szczególności każdego pacjenta nowotworowego, któremu lekarze odmówili pomocy.

Bardzo ciężko chorym pacjentom powinno się codziennie wykonywać lewatywy, okłady i nacierania z olejów ELDI lub oleju lnianego. Są to zabiegi ratunkowe, doraźne. Z ich pomocą dr Budwig  stawiała na nogi nawet takich pacjentów, którzy mieli przed sobą tylko kilka dni życia. Dzięki tym zabiegom:

  • zwiększa się wchłanianie oleju (przez skórę, błonę śluzową jelita grubego), a co za tym idzie:
  • przyspiesza się procesy metaboliczne inicjowane przez olej lniany,
  • następują pozytywne zmiany w aktywności elektrycznej komórek skóry i błon śluzowych, dzięki czemu wydajniej absorbują one energię (konieczne jest codzienne werandowanie pacjenta na słońcu!),
  • przez nacierania i naprzemienne kąpiele usprawnia się krążenie, a wraz z tym poprawia się dotlenienie i odżywienie komórek, podnosi się taże odporność
  • zmniejszają się bóle nowotworowe.

W swoich książkowych publikacjach Dr Budwig  nie sprecyzowała dokładnie, jak często oraz, jak długo powinno się stosować lewatywy, okłady i nacierania. W tej kwestii należy zatem kierować się własnym osądem obserwując stan pacjenta i stopień poprawy. Jeśli poprawa zaczyna być widoczna można zmniejszać częstotliwość zabiegów. A kiedy pacjent jest już w stanie stosować dietę w jej podstawowym zakresie, z zabiegów można zrezygnować.

Na początku (od 1951 roku) do lewatyw, nacierań i okładów dr Budwig korzystała z oleju lnianego (tego, który stosowany jest w diecie). Od 1968 roku zalecała korzystanie z olejów ELDI. Oleje ELDI można zastąpić olejem lnianym, jednak w ciężkich przypadkach do zabiegów ratunkowych powinno się używać olejów ELDI.

Lewatywy

Jeśli oleje ELDI są dostępne, do lewatyw powinno się używać oleju ELDI R.

W przypadku pacjentów ciężko chorych dr Budwig rozpoczynała stosowanie diety wraz z lewatywami. Zawsze stosowała lewatywy u pacjentów nie przyswajających posiłków (szczególnie pasty dr Budwig), wymiotujących oraz cierpiących na silne bóle nowotworowe.

Lewatywy najlepiej wykonywać między godziną 15:00 a 17:00.

Do lewatyw powinno się używać 100-250 ml oleju ELDI-R lub ok. 500 ml oleju lnianego.

Olej podgrzewa się w kąpieli wodnej do temperatury zbliżonej do temperatury ciała (olej powinien być letni, aby chory nie czuł dyskomfortu podczas wykonywania lewatywy).  Następnie przy pomocy gruszki lub specjalnego wlewnika do lewatyw (do kupienia w aptece) należy powoli wprowadzić olej przez odbytnicę do jelita grubego chorego. Najlepiej, aby pacjent przyjął wówczas pozycję z łokciami i kolanami ułożonymi na podłodze lub materacu, a pośladkami uniesionymi do góry. Kiedy olej zostanie wprowadzony do jelita grubego, chory powinien przyjąć pozycję leżącą: najpierw na prawym boku przez ok. 15 minut, a następnie na lewym przez następne 15 min. Aby ułatwić trzymanie oleju w jelicie, chory może spinać pośladki, co ułatwi zwieranie mięśni okołoodbytowych. Na koniec pacjent musi się wypróżnić w toalecie.

Częstotliwość wykonywania lewatyw zależy od stanu zdrowia chorego. Dr Budwig ustalała to pacjentom indywidualnie. W bardzo ciężkich przypadkach (zupełne nie przyswajanie pokarmu, silne wymioty i biegunki, bardzo silne bóle nowotworowe) może być konieczne wykonywanie lewatyw 2-3 razy dziennie w ciągu pierwszego tygodnia, a następnie raz dziennie przez kolejny tydzień. Po uzyskaniu poprawy, tzn. kiedy chory przyswaja już pastę dr Budwig, lewatywy nie są potrzebne.

Okłady

Okłady stosuje się w przypadku lokalnych problemów zdrowotnych, np. mięsaków bez przerzutów. Wykonuje się je na noc.

Do okładów potrzebne są:

  • tkanina bawełniana odpowiadająca rozmiarem choremu miejscu, na które będziemy kłaść okład,
  • folia (np. woreczek foliowy, ceratkę) analogicznych rozmiarów,
  • bandaż elastyczny.

Okład przykłada się na skórze w miejscu zmiany chorobowej, np. nad wątrobą w przypadku raka wątroby. Szmatkę należy zmoczyć olejem lnianym i przyłożyć na chore miejsce. Na nią położyć folię, a następnie zabandażować bandażem elastycznym, aby okład nie przesuwał się podczas snu.

Rano należy ściągnąć okład i umyć skórę mydłem naturalnym.

Nacierania

Jeśli oleje ELDI są dostępne, do nacierań powinno się korzystać z oleju ELDI R.

Nacierania wykonuje się 2 x dziennie: rano i wieczorem.

Stosuje się je u pacjentów z przerzutami.

Naciera się całe ciało, a w szczególności okolice węzłów chłonnych oraz miejsca dotknięte chorobą (np. piersi w przypadku raka piersi, brzuch w przypadku raka układu pokarmowego itp.)

Nacierania wykonuje się delikatnie, tak aby nie sprawiać choremu bólu.  Olej pozostawia się do wchłonięcia na 10-20 minut, przykrywając ciało lnianym lub bawełnianym prześcieradłem.

Następnie chory powinien wziąć naprzemienny prysznic ciepło-zimny wg schematu przedstawionego we wpisie: „Jak wykonywać naprzemienne prysznice w diecie dr Budwig”.

Ciepła woda otwiera pory skóry, dzięki czemu wzmaga wchłanianie oleju, zimna – zamyka pory, poprawia krążenie, a więc i dotlenienie oraz dożywienie chorych rejonów ciała.

Po naprzemiennym prysznicu chory obowiązkowo powinien poleżeć 15-20 minut w łóżku.

Koniecznie zapoznaj się także: Dieta dr Budwig – kompleksowe podejście oraz O olejach ELDI oraz tym, jak je zdobyć.