Dieta dr Budwig – etap przejściowy krok po kroku

Okres przejściowy stosuje się w celu jak najłagodniejszego przejścia z dotychczasowej diety chorego do diety leczniczej dr Budwig w pełnym zakresie.

Dietę dr Budwig w celach leczniczych rozpoczyna się w sposób szczególny.

Także osobom zdrowym, które zamierzają zastosować dietę w celach profilaktycznych, zaleca się przejść przez ten etap.

Uwaga: poniższe zalecenia różnią się od opisanych przeze mnie wcześniej w 2003 roku (zobacz skąd wynikają rozbieżności w zasadach diety publikowane po polsku). Zaktualizowałam je teraz w oparciu o wskazówki z ostatniej książki dr Budwig pt. „Cancer – The Problem and The Solution” wydanej przez Nexus GmbH, w październiku 2005. Zobacz: Cancer – The Problem and the Solution

Szczególnie pomocne były dla mnie wyjaśnienia, jakie znalazłam w artykule napisanym przez Michaela Bierschenk’a na jego niemieckojęzycznej stronie poświęconej diecie dr Budwig: https://www.oel-eiweiss-kost.de

Zasady ogólne

Przejście z dotychczasowej diety na na dietę dr Budwig może trwać 1, 2, 3 lub nawet więcej dni. Dr Budwig ustalała to indywidualnie każdemu pacjentowi. Nazywała te dni „dniami przejścia” (ang. „transition days”, niem. „Die Überleitungstage”).

Im stan chorego cięższy i problemy trawienne większe, tym więcej dni przejściowych jest wskazanych. Etap przejściowy umożliwia pacjentom z nowotworami wątroby, woreczka żółciowego, żołądka lub trzustki, oraz pozostałym chorym z niedomaganiem tych narządów, jak najbardziej łagodne wprowadzenie diety dr Budwig.

Wątroba, woreczek żółciowy oraz trzustka są odpowiedzialne za prawidłowe metabolizowanie tłuszczów i białek. Nawet niewielka dysfunkcja któregoś z tych narządów może spowodować, że osoba będzie źle tolerować olej lniany oraz wykonywaną z niego pastę dr Budwig. Etap przejściowy ma na celu:

  • zabezpieczyć chorego przed ewentualnymi trudnościami w przyswajaniu oleju lnianego i pasty, czego objawem mogą być biegunki, wymioty, nudności,
  • przygotować wątrobę, woreczek żółciowy oraz trzustkę do właściwej pracy.

Nawet w przypadku osób bardzo ciężko chorych, którym lekarze prognozują kilka tygodni życia NIE WOLNO spieszyć się z wprowadzaniem oleju i pasty dr Budwig, dopóki funkcje trawienne nie zostaną uregulowane na tyle, aby spożycie oleju i pasty nie prowadziło do biegunek!

Etap przejściowy wprowadzający dietę dr Budwig to pewnego rodzaju post, aczkolwiek nieścisły. W te dni chory powinien jeść tylko jeden rodzaj potrawy, która wg oryginalnych wskazówek dr Budwig bazuje na Linomelu. My sprowadzamy do naszego sklepu wegański zamiennik Linomelu: Przysmak śniadaniowy z siemienia lnianego BIO do diety dr Budwig. Jeśli Linomel lub nasz Przysmak nie jest dostępny, można go z powodzeniem zastąpić mielonym na świeżo siemieniem lnianym. Oprócz tego w okresie przejściowym należy pić ciepłe herbaty, świeżo wyciskane soki z marchewki oraz sok z papai . Oczywiście wszystkie produkty powinny być pochodzenia ekologicznego (do kupienia w sklepach ze zdrową żywnością).

Zobacz szczegóły na temat Linomelu i jego zamiennika.

Trzy warianty

W zależności od stanu chorego dr Budwig przepisywała na te dni 3 warianty posiłków:

  • Wariant A dla najciężej chorych, nie przyswajających stałych pokarmów: co godzinę mała porcja przetartego przez sito (to bardzo ważne!) kleiku z płatków owsianych i Linomelu. Tutaj szczegółowo o wariancie A.
  • Wariant B dla osób ciężko chorych przyswajających stałe posiłki: 3 x dziennie większy posiłek (objętość zupy) w formie rozklejonej owsianki na wodzie z Linomelem. Tutaj szczegółowo o wariancie B.
  • Wariant C dla pozostałych chorych oraz dla zdrowych osób: 250 g Linomelu (alternatywnie: mielonego siemienia lnianego), podzielonego na 5 porcji i zjedzonego w ciągu dnia ze szklanką soku z papai lub szampana. Tutaj szczegółowo o wariancie C.

Menu

Codziennie, oprócz zjedzenia posiłków wg stosownego wariantu, pacjent jest zobowiązany do wypicia:

  • 3 szklanek ciepłej herbaty.
    Najlepiej aby była to herbata zielona. W przypadku silnych niestrawności warto podać herbatę miętową.
  • 1 szklanki soku z marchwi bio (wyciskany na świeżo) – codziennie o godz. 10:00
  • 1-3 szklanek soku z papai – w wariancie A i B sok z papai należy wprowadzać stopniowo, np. po łyżce stołowej z porcją posiłku, w wariancie C osoba wypija 3 szklanki soku z papai, każda szklanka z wmieszaną porcją Linomelu.

Zobacz: BIO sok z papai Fermengold.

Inne istotne wskazówki.

Proszę pamiętać, że:

  • Każdą porcję jedzenia należy przygotować na świeżo tuż przed podaniem posiłku choremu.
  • Chory powinien codziennie wypijać nie mniej niż 2,5 – 3 l płynów (wliczając wodę zawartą w posiłkach).
  • BEZWZGLĘDNIE KONIECZNE jest werandowanie chorego na słońcu
  • BEZWGLĘNIE ZAKAZANE jest stosowania w pomieszczeniu chorego źródeł niezdrowego promieniowania, a więc telewizora, komputera oraz elektryzujących się materiałów (plastik, sztuczne dywany) itp.
  • zarówno pościel, jak i bielizna oraz ubranie chorego muszą być wykonane z naturalnych włókien (len, jedwab lub bawełna)
  • aktywność fizyczna (spacery) jest konieczna, przy czym w przypadku obłożnie chorych, przy okazji profilaktyki przeciwodleżynowej (zmiany pozycji chorego), można parę razy dziennie unieść ręce i nogi pacjenta zginając je na zmianę w łokciach i kolanach)

Możliwość komentowania została wyłączona.