Dieta dr Budwig – przepisy na śniadaniowe musli

Dieta dr Budwig. Jadłospis cz.1: przepisy na śniadaniowe musli.

W leczniczej diecie dr Budwig, codziennie na śniadanie podaje się musli ze specjalnie przygotowanego granulatu siemienia lnianego (Linufit, Linomel, Przysmak śniadaniowy Primanatura) lub mielonego na świeżo siemienia lnianego. Takie musli jest bardzo zdrowe i bardzo smaczne, więc warto je zjadać nie tylko w diecie dr Budwig (co obowiązkowe), ale warto je też włączyć do „normalnego” jadłospisu.

Każdorazowo, tuż przed przygotowaniem śniadaniowego musli w leczniczej diecie dr Budwig, należy wykonać pastę z oleju lnianego i serka. Przeczytaj więcej o paście dr Budwig.*

Przepis na pastę z 3 łyżek oleju

(oryginalny przepis dr Budwig)

 • 3 łyżki stołowe oleju lnianego (3 łyżki oleju to ok. 45 ml)
 • 2 łyżki mleka
 • 10 dkg (to ok. 100 ml) chudego białego twarogu
 • łyżeczka miodu.

Przepisy na musli

Wszystkie poniższe przepisy są opracowane w proporcji „mniej więcej” dla jednej osoby.

 • Musli z bananami
  Do miseczki-salaterki wsypać 3 łyżki stołowe granulatu siemienia lnianego (Linufit, Linomel, Przysmak śniadaniowy Primanatura) lub zmielonego na świeżo siemienia lnianego. Na siemię nałożyć drobno pokrojonego w plasterki banana. Polać łyżką niesłodzonego soku z czarnej porzeczki (w takie soki najlepiej zaopatrzyć się sklepie ekologicznym) lub soku wyciśniętego z ciemnych winogron. Na to nałożyć łyżką wykonaną uprzednio pastę. Posypać wiórkami kokosowymi.
 • Musli z truskawkami
  Jak wyżej, ale jako porcję owoców ułożyć na siemieniu porcję truskawek. Polać łyżką soku z winogron lub łyżeczką miodu.  Na wierzch nałożyć pastę. Posypać migdałami.
 • Musli z poziomkami i jagodami
  Jak wyżej, ale jako porcję owoców ułożyć na siemieniu porcję poziomek i jagód. Polać łyżką soku z winogron lub łyżeczką miodu.  Na wierzch nałożyć pastę. Posypać orzechami brazylijskimi.
 • Musli z utartym jabłkiem i orzechami włoskimi
  Jak wyżej, ale jako porcję owoców ułożyć na siemieniu utarte na grubej tarce jabłko (najlepiej winne). Polać łyżką soku z winogron lub łyżeczką miodu.  Na wierzch nałożyć pastę. Posypać orzechami włoskimi.
 • Musli z utartym jabłkiem, figą i daktylami
  Jak wyżej, ale jako porcję owoców ułożyć na siemieniu utarte na grubej tarce jabłko (najlepiej winne). Na jabłko nałożyć drobno pokrojone 2 figi i dwa daktyle. Na to nałożyć pastę. Posypać orzeszkami pistacjowymi.

* W przypadku stosowania diety profilaktycznie, pastę można zastąpić jogurtem zmiksowanym z łyżką oleju lnianego lub czystym jogurtem. Do mieszania jogurtu z łyżką oleju sprawdza się  mieszadełko na baterię z Ikei:  :) Można też jogurt wymieszać z olejem korzystając ze słoiczka, który zakręcamy i potrząsamy przez chwilę, jak shakerem do drinków. Ja ten patent stosuję do przyrządzania dzieciom porannej maślanki z łyżeczką oleju, przy czym mieszanie dla wygody uskuteczniam w oryginalnej butelce maślanki.

 

Możliwość komentowania została wyłączona.