I przykazanie – rytm dnia w diecie dr Budwig- wyjaśnienie

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2023, Alicja (Primanatura)

Dawno temu na potrzeby chorych zebrałam wszystkie najważniejsze zasady diety dr Budwig i opracowałam je w formie X przykazań. I przykazanie brzmi: „Ureguluj rytm dnia i codziennie spędzaj czas na świeżym powietrzu, w tym na słońcu.” Wiele osób ignoruje to przykazanie, bo nie ma w nim mowy o jedzeniu. Zapewniam jednak, że jest to arcyważne przykazanie w diecie dr Budwig. Dlatego wymieniłam je jako pierwsze. W tym wpisie wyjaśniam szczegółowo, o co w nim chodzi.

Przykazanie 1 diety dr Budwig

Ureguluj rytm dnia i codziennie spędzaj czas na świeżym powietrzu, w tym na słońcu.

Co to znaczy w praktyce?

W praktyce oznacza to, że:

  • harmonogram dnia musi uwzględniać korzystne dla zdrowia aktywności, które wymieniam poniżej
    oraz
  • wszystkie te aktywności muszą być właściwie zsynchronizowane z porą dnia i posiłkami.

Rytm dnia i godziny posiłków wyznaczone zostały przez dr Budwig i powinny być absolutnie przestrzegane. Jest to ważne dla powodzenia każdego leczenia. Przeczytaj więcej na ten temat: Dieta dr Budwig – dlaczego ważny jest stały rytm / stałe godziny posiłków

Oto, jakich regularnych aktywności wymagała od chorych dr Budwig codziennie:

1. Wczesna pobudka.

W diecie dr Budwig należy być aktywnym od minimum 7:00 (lub od wchodu słońca). Pobudka powinna mieć swój stały rytuał, w tym wyjście na zewnątrz, aby przez kontakt z porannym słońcem zabodźcować organizm do działania.

2. Zabiegi higieniczne rano i wieczorem.

Dr Budwig była gorącą zwolenniczką zabiegów ks. Kneippa i obowiązkowo włączyła naprzemienne prysznice do terapii swoich pacjentów. Myślę, że dziś optowałaby także za zimnymi prysznicami Wima Hoffa, choć na pewno w bardzo delikatnym wydaniu 🙂

W naprzemiennych prysznicach nie tyle chodzi o higienę, co o mobilizację organizmu (w tym układu krążenia i odporności) do efektywniejszej pracy . Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Dieta dr Budwig – naprzemienne prysznice u zdrowych i chorych

W przypadku ciężkochorych w rytmie dnia w diecie dr Budwig pojawiają się także regularne lewatywy, nacierania i okłady. O nich przeczytasz tutaj: Dieta dr Budwig – zabiegi ratunkowe (o okładach, nacieraniach i lewatywach w diecie dr Budwig)

3. Nasłonecznienie

Kontakt ze światłem słonecznym jest konieczny dla zdrowia. Wpływa na wiele kluczowych procesów metabolicznych, od produkcji witaminy D w skórze, po produkcje energii w mitochondriach. Dlatego w diecie dr Budwig codzienne przebywanie na świeżym powietrzu jest obowiązkowe. I to bez względu na pogodę. Bo nawet w najbardziej pochmurny dzień ilość światła słonecznego na zewnątrz jest zawsze większa niż w pomieszczeniu.

Najlepiej połączyć masłonecznenie z ruchem lub relaksacją. Osób obłożnie chorych nie należy jednak forsować do aktywności w ciągu dnia wbrew ich woli. Ich nasłonecznienie może polegać na drzemaniu w łóżku wywiezionym na werandę.

Uwaga: będąc na diecie dr Budwig, wg jej nauk, nie należy stosować filtrów UV! W bardzo nasłonecznione dni, o dużym indeksie UV, przed poparzeniem słonecznym należy się chronić metodami tradycyjnymi (dostosowanie czasu kąpieli słonecznej do wrażliwości skóry, noszenie kapeluszy, przebywanie w cieniu lub półcieniu).

4. Relaksacje

Pod hasłem „relaksacje” mieści się szereg rozmaitych aktywności. Ich wspólnym mianownikiem jest nie tylko minimalizowanie stresu, ale także pozytywne „programowanie”.

Relaksacyjnymi aktywnościami mogą być zatem:

  • pozytywne wizualizacje,
  • modlitwa
  • medytacja
  • psychoterapia
  • praca z ciałem,
  • czytanie optymistycznych książek
  • słuchanie pozytywnych audiobooków, muzyki itp.

Metoda relaksacji musi być wybrana przez chorego, gdyż wymaga jego pełnego zaangażowania (zobacz: Zaangażowanie chorego we własne leczenie).

Pomoc terapeuty/duszpasterza lub bliskość z inną osobą jest w czasie relaksacji bardzo pożądana.

Prowadzenie relaksacji na świeżym powietrzu, w naturze jest szczególnie korzystne.

5. Ruch

Idealnie jest, gdy ruch fizyczny może być prowadzony na świeżym powietrzu, najlepiej w bliskim kontakcie z naturą (w parku, lesie, na łące, nad rzeką, na plaży itp.).

Oprócz lepszej jakości powietrza i lepszego dotlenienia, świeże powietrze zapewnia oczywiście wymagane przez dr Budwig nasłonecznienie. Z kolei kontakt z naturą stanowi silny prozdrowotny bodziec, stymulujący pozytywnie nie tylko zdrowie psychiczne, ale i procesy fizjologiczne.

Ciężko chory pacjent nie może się jednak forsować. Dr Budwig szczególnie na to uczulała. Dlatego niezwykle ważne jest dopasowanie rodzaju ćwiczeń do stanu chorego. Bo proces leczenia wymaga od pacjenta ogromnych ilości energii . Dla większości chorych niewłaściwe zatem będą ćwiczenia cardio, czy biegi. Dla wielu także yoga będzie zbyt forsująca.

Nie należy bowiem zapominać o tym, że:

„Odpoczynek dla odzyskania równowagi i regeneracji jest również ważny dla chorych. Pacjentowi obłożnie choremu często brakuje właściwego rytmu pomiędzy odpoczynkiem a wydatkowaniem dostępnych sił. I jeden, i drugi są korzystne dla regeneracji.”

– jak pisała dr Budwig w książce „The Oil Protein Diet Cookbook pdf”.

6. Życie społeczne

Chory nie może czuć się wyalienowany! Należy zapewnić mu codzienny, serdeczny kontakt z innymi ludźmi.

Relacje społeczne działają motywująco, zmniejszają stres i mają dowiedziony pozytywny wpływ na zdrowie. Przeczytaj o tym wiecej: Więzi międzyludzkie kluczem do długiego życia, zdrowia, szczęścia i jakie wnioski płyną z tego dla chorych

7. Wczesne pójście spać i regenerujący sen

W diecie dr Budwig należy chodzić do spania po 21:00 (lub po zachodzie słońca) i zasypiać przed 22:00.

Sen jest fundamentem zdrowia. W jego trakcie organizm przeprowadza ważne procesy regeneracyjne. Dlatego w chorobie sen należy traktować jak potężne lekarstwo i bezwzględnie zadbać zarówno o wystarczająco długi, jak i wystarczająco głęboki sen chorego. Przeczytaj więcej na temat znaczenia snu przy leczeniu po udarze: Sen lekiem na całe zło

Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Copyright Primanatura Piotr Podermański 2024-