FAQ – Czy w diecie dr Budwig można stosować zamienniki nabiału?

data publikacji:

ostatnia edycja:

Wiele osób zadaje pytanie, czy nabiał, w tym twaróg można w diecie dr Budwig zastąpić roślinnym źródłem białka. Pytają o to zarówno osoby uczulone na nabiał (z nietolerancją lub alergią), jak i weganie, którzy nie chcą jeść produktów zwierzęcych z powodów światopoglądowych. W tym wpisie wyjaśniam, czy w diecie dr Budwig można zamienić nabiał na na inny produkt.

Alergie i nietolerancje na nabiał a dieta dr Budwig

Niestety, dr Budwig nie proponowała żadnych zamienników nabiału dla osób z alergiami i nietolerancjami. Zapewniała natomiast, że pasta dr Budwig nie będzie dla alergików problemem, jeśli będą stosować dietę dr Budwig w sposób ścisły (w tym pijąc codziennie sok z kiszonki* oraz sok z papai Fermentgold **)

*Regularne picie soku z kiszonki na czczo regeneruje środowisko bakteryjne w jelitach, co zmniejsza ryzyko alergii i nietoleracji, ponieważ powszechne obecnie alergie i nietolerancje pokarmowe są w dużej mierze związane z nieprawidlową florą jelitową.

**Regularne picie soku Fermentgold (z papai) ułatwia trawienie nabiału dzięki naturalnym enzymom papai („ferment” oznacza enzym).

Jeśli więc zmagasz się z nietolerancją lub alergią na nabiał, masz do wyboru:

  • albo posłuchać rady dr Budwig i stosować się ściśle do wszystkich wytycznych diety jedząc obowiązkowy nabiał (twaróg i maślankę)
  • albo na własną rękę kombinować z ewentualnym zamiennikiem roślinnym, bogatym w cysteinę (która jest kluczowa dla skuteczności pasty dr Budwig)

Mam nadzieję, że zapewnienia dr Budwig sprawdzą się także w Twoim przypadku i obowiązkowy nabiał w paście dr Budwig nie będzie stwarzać żadnych problemów trawiennych.

Weganizm a dieta dr Budwig

Dieta dr Budwig jest laktowegetariańska. Nie je się w niej mięsa, masła, śmietany i jaj, ale obowiązkowo je się chudy twaróg oraz przefermentowane produkty mleczne (maślanka, kefir, jogurt). Ten obowiązkowy nabiał stwarza problem etyczny dla wegan.

Opracowując swoją leczniczą dietę dr Budwig kierowała się skutecznością. Trzeba mieć na uwadze, że wśród jej chorych były głównie osoby śmiertelnie chore na raka, dlatego priorytetem diety dr Budwig jest szybkie działanie. W jednej ze swoich publikacji, dr Budwig napisała, że pozytywny efekt działania pasty dr Budwig (twaróg + olej) widoczny jest we krwi chorych już w ciągu 3-5 godzin po spożyciu! [1]. Dlatego dr Budwig nie rozważała mniej skutecznych alternatyw.

W tym miejscu przypomnę, że zgodnie z 10. przykazaniami diety dr Budwig, w diecie dr Budwig stosuje się tylko nabiał ekologiczny, który nie tylko jest zdrowszy dla nas ludzi, ale jest także produkowany w poszanowaniu zdrowia i dobrostanu zwierząt.

Jeśli więc jesteś weganinem, masz do wyboru:

  • albo zastosować dietę dr Budwig ściśle wg wskazówek dr Budwig i złamać swoje zasady jedząc tylko obowiązkowy nabiał (twaróg i maślankę do przyrządzenia pasty dr Budwig)
  • albo na własną rękę kombinować z ewentualnym zamiennikiem roślinnym, bogatym w cysteinę (która – powtórzę to raz jeszcze – jest kluczowa dla skuteczności pasty dr Budwig)

Podsumowanie

Niestety, na zadane w tytule pytanie nie znam jednoznacznej odpowiedzi. A to dlatego, że dr Budwig nie polecała żadnych zamienników nabiału.

Czy pasta dr Budwig przyrządzona z tofu lub ugotowanej lub kiszonej soczewicy będzie tak samo skuteczna jak ta z twarogu? Nie wiem.

Dlatego mogę Ci doradzić tylko jedno:

jeśli zmagasz się z trudną sytuacją zdrowotną i chcesz z pomocą diety dr Budwig skutecznie podreperować swoje zdrowie,

nie zamieniaj obowiązkowego nabiału na inne produkty.
Stosuj go zgodnie z wytycznymi dr Budwig opisanymi tutaj: wszystko, co musisz wiedzieć o nabiale

Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Copyright: Primanatura Piotr Podermański 2024

Bibliografia:

[1] BUDWIG J. Zytostatische oder zytodynamische Krebsbekämpfung [Cytostatic or cytodynamic control of cancer?]. Hippokrates. 1956;27(19):605-612.