FAQ – czy stosować etap przejściowy diety dr Budwig i mielone siemię lniane w raku jelita grubego

Chorzy na raka jelita grubego często cierpią na komplikacje, które utrudniają, a nawet mogą uniemożliwić stosowanie diety dr Budwig (stomia). Czy można te utrudnienia obejść?

Pytanie o etapy przejściowe diety dr Budwig w raku jelita grubego

Mam pytanie o etapy przejściowe (szczególnie B i C), w których zjada się mielone siemię lniane; co jeśli pacjent choruje na raka jelita grubego?
Na anglojęzycznych stronach spotkałem się z informacją, że do sporządzenia pasty Budwig w takim przypadku lepiej użyć dodatkowej łyżki oleju zamiast mielonych ziaren lnu (by nie podrażniać ścian jelita).
Do tego dochodzi niebezpieczeństwo niedrożności, która jest przeciwwskazaniem do diety. Czy jest tutaj jakieś obejście dla takich pacjentów?

Dieta dr Budwig ma wymagania

Na początku muszę zaznaczyć, że dr Budwig uważała, że nie jest w stanie pomagać pacjentom ze stomią.

Dr Budwig opracowała etapy przejściowe A i B dla osób, które rozpoczynają wdrażanie diety w bardzo złym stanie zdrowia, z poważnymi problemami trawiennymi, takimi jak wymioty czy biegunki. Jeśli objawy te nie występują, można od razu przejść do 1-dniowego etapu C, który dr Budwig zalecała zawsze.

Ale, jeżeli w związku z chorobą są przeciwskazania do stosowania siemienia (np. niedrożność jelit) lub jakiegokolwiek innego składnika to oczywiście trzeba stosować zalecenia lekarza. Pominięcie jakiegoś składnika lub etapu diety dr Budwig i przejście od razu do diety właściwej może osłabić działanie diety dr Budwig (przypomnę, że była ona farmaceutką z wykształcenia i każdy element jej diety, także werandowanie na słońcu ma znaczenie i dopełnia pozostałe na zasadzie synergii – czyli razem mają silniejsze działanie niż oddzielnie).

Jeśli są przeciwskazania do stosowania siemienia lnianego

Dopóki wprowadzenie siemienia (a jest ono bardzo ważnym elementem diety dr Budwig i docelowo powinno być wprowadzone) i innych niewskazanych przez lekarza składników nie będzie znów bezpieczne można każde 2 łyżki siemienia zastąpić dodatkową łyżką oleju podczas robienia pasty.

Każda dodatkowa łyżka oleju lnianego w paście dostarcza kwasy Omega-3 zawarte w pominiętych 2 łyżkach zmielonego siemienia lnianego. Nie należy jej jednak podawać „solo”, ale tylko w postaci pasty dr Budwig.

Oprócz kwasów Omega-3 – ważnym przeciwnowotworowym elemencie diety dr Budwig – siemię lniane zawiera jednak i inne ważne dla zdrowia chorego składniki, w tym:

  • lignany (fitoestrogeny)
  • flawonoidy
  • minerały (potas, fosfor, magnez, wapń, cynk, mangan, selen i inne)
  • witaminy (głównie z grupy B)

Wszystkie są korzystne w trakcie leczenia raka.

Siemię lniane jest także ważnym źródłem białka w diecie dr Budwig.

Pomijając siemię lniane w diecie dr Budwig, trzeba zatem pamiętać o uzupełnieniu tych składników w inny sposób.