emotional state in dr budwig diet

Dieta dr Budwig a stan emocjonalny chorego

Życie w stresie i depresji obniża zdolności do leczenia każdej choroby, a nawet może stać się podstawowym czynnikiem chorobotwórczym. Prowadząc swoich pacjentów dr Budwig zawsze zwracała uwagę na ich kondycję emocjonalną i czyniła w tej materii zalecenia, równie ważne jak dietetyczne.

Stan emocjonalny chorego pod ochroną w diecie dr Budwig

Dr Budwig w pełni zdawała sobie sprawę z wpływu, jaki na powodzenie leczenia ma stan emocjonalny pacjenta. Dlatego tak ważne było dla niej, aby pacjent nie odczuwał niepokoju oraz niezadowolenia.

W przypadku istnienia jakichś konfliktów w rodzinie, w życiu uczuciowym – ordynowała chorym podejmowanie działań w celu pomyślnego rozwiązania problemów.

Przeczytaj, dlaczego to ważne we wpisie: Więzi międzyludzkie kluczem do długiego życia, zdrowia, szczęścia i jakie wnioski płyną z tego dla chorych

Pozytywne emocje były dla dr Budwig priorytetowe nawet na etapie przygotowywania potraw. Dlatego wiele razy zwracała uwagę, że posiłki powinny być gotowane dla chorego z miłością, a danie na talerzu powinno zachęcać do jedzenia smakiem, estetyką, różnorodnością, a przede wszystkim musi być dopasowane do jego preferencji (oczywiście w ramach zasad diety, bo jeśli chory zażyczy sobie boczku, który jest zakazany, takiej zachcianki nie można spełnić).

Higiena emocjonalna w diecie dr Budwig

Ważnym elementem codziennej higieny emocjonalnej jest relaksacja. Można ją pielęgnować przez:

  • medytację lub modlitwę,
  • słuchanie muzyki relaksacyjnej,
  • ćwiczenia oddechowe,
  • śmiech,
  • nieforsujące ćwiczenia fizyczne lub spacery.

Przeczytaj o medytacji we wpisie: Medytacja uważności (mindfulness) ? w zdrowiu i chorobie ? po co i od czego zacząć