Dieta dr Budwig a Intermittent fasting

Dieta dr Budwig a Intermittent fasting (IF)

data publikacji:

ostatnia edycja:

Dietę dr Budwig uważam osobiście za najzdrowszą dietę na świecie, a Intermittent Fasting jako najbardziej dopasowany do naszej fizjologii sposób dozowania posiłków. I gorąco namawiam, by koniecznie spiąć je razem. Dlaczego?

Zobacz: Co to Intermittent fasting i czy pasuje do Twojej diety

Dr Budwig formułowała zasady swojej diety w latach 50-tych. Wątpię, by funkcjonowało już wtedy pojęcie „Intermittent fasting”. Niemniej częstotliwość posiłków w diecie dr Budwig jest zgodna z zasadami Intermittent fasting. I wcale mnie to nie dziwi, ponieważ każdy mądry lekarz i/lub naturopata wie, że organizm musi mieć czas na regenerację.

Zatem ponieważ:

  1. trawienie regeneracji przeszkadza,
  2. dr Budwig była bardzo mądrym naukowcem, farmaceutą i certyfikowanym naturopatą w jednym 🙂

dieta dr Budwig + Intermittent Fasting to nierozłączna para.

W typowej diecie dr Budwig posiłki są jedzone przez nie więcej niż 12 godzin na dobę, a pozostałe 12 godzin to czas postu. Zatem typowa dieta dr Budwig stosuje model Intermittent Fasting 12/12.

Zobacz: 3 najlepsze modele Intermittent fasting w praktyce

Uważam jednak, że w przypadku osób zdrowych i stosunkowo zdrowych, szczególnie jeśli są aktywne zawodowo, warto w diecie dr Budwig zastosować model Intermittent Fasting 16/8, który daje więcej korzyści fizjologicznych wynikających z dłuższego okresu postu (aż 16 godzin).

Osoby zdrowe, ale z nadwagą mogą też stosować 1-2 doby postu w modelu Eat-Stop-Eat wg Brada Pilona.

Można też połączyć Intermittent Fasting 16/8 z 1 dobą postu Eat-Stop-Eat na tydzień.

Osoby ciężko chore, szczególnie z niedowagą, powinny przed jakąkolwiek zmianą diety zasięgnąć opinii lekarza, ponieważ nie u wszystkich zastosowanie Intermittent Fasting jest bezpieczne!

Przeczytaj: Jakie są przeciwskazania do stosowania Intermittent Fasting