Jakie suplementy polecam włączyć do diety dr Budwig

data publikacji:

ostatnia edycja:

Dr Budwig opracowała swoją leczniczą dietę tak, by dostarczać chorym i zdrowym wszystkich niezbędnych i bioaktywnych wartości odżywczych, niestety współczesna żywność jest coraz uboższa w minerały przez wyjałowienie gleb. Na talerzu może więc brakować niektórych ważnych składników, dlatego powinno się korzystać z suplementów. Szczególnie w chorobie. Oto, jakie suplementy polecam w diecie dr Budwig na podstawie swojego 20-letniego jej studiowania.

W skrócie

W zgodzie z zasadami leczniczej diety dr Budwig polecam następującą suplementację:

  1. witamin B – drożdżami (nieaktywnymi) i B12 – chlorellą
  2. selenu – orzechami brazylijskimi lub preparatem z selenem organicznym
  3. witaminy D3 – grzybami w diecie i chlorellą + ewentualnie aptecznymi kroplami D3
  4. zielonych liści i soków – sokiem z młodego jęczmienia, chlorellą i spiruliną
  5. Transfer Factorów – suplementami 4Life Transfer Factor.

Uwagi na początek

Dr Budwig zwracała uwagę, by korzystać wyłącznie ze składników odżywczych w postaci naturalnej, a nie syntetycznych, izolowanych. Dzięki temu wartość odżywcza i biodostępność prozdrowotnych składników jest duża, bo tak, jak i w codziennym pożywieniu:

  1. organizm otrzymuje „koktajl” substancji działający synergicznie,
  2. minimalizowane jest ryzyko rabowania organizmu ze składników potrzebnych do przemian metabolicznych suplementów.

Jeśli decydujesz się na suplementację „tabletkową”, korzystaj z suplementów ze składnikami naturalnymi wysokiej jakości, które zawierają jak najmniej niepotrzebnych dodatków produkcyjnych, typu substancje antyzbrylające, substancje wiążące, sztuczne barwniki, konserwanty itd.

Na rynku jest mnóstwo produktów, z czego większość niestety robiona głównie dla zysku, z najtańszych surowców (czasem na granicy dat przydatności). Jeśli chcesz korzystać z produktów, które sama stosuję, kup je klikając w załączone linki, które prowadzą do sklepiku Primanatury: superzdrowe.pl . Oferujemy tam wyłącznie produkty odpowiednie do diety dr Budwig i najwyższej jakości. Bo z własnego doświadczenia wiemy, że w chorobie trzeba dostarczać organizmowi najlepsze składniki, by mógł sprawnie przeprowadzać procesy naprawcze.

Suplementacja witamin B – drożdże i chlorella

Witaminy B są odpowiedzialne za funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego oraz metabolizm białek, węglowodanów i tłuszczów.

Wszystkie witaminy B (nawet B12) są obecne w codziennym jadłospisie diety dr Budwig, z czego większość na poziomie zalecanego w Polsce dziennego spożycia (oprócz B12). Jednak ze względu na duże spożycie tłuszczów zapotrzebowanie na „metaboliczne” witaminy B jest w diecie dr Budwig spore.

Dlatego dr Budwig zalecała, aby na codzień do posiłków stosować drożdże nieaktywne (w płatkach lub paście), które są naturalnym bogatym źródłem witamin z grupy B. Oprócz witamin B (w tym choliny), dodane do posiłku drożdże dostarczą Ci super przyswajalnego białka i minerałów (żelazo, cynk, selen, magnez, molibden).

Suplementacja drożdży jest konieczna w diecie dr Budwig!

Jeśli lubisz smak drożdży, to masz problem z głowy. Do ciepłych dań obiadowych i kolacyjnych dosyp po prostu łyżkę nieaktywnych płatków drożdżowych. Możesz też posypać nimi sałatkę.

Jeśli jednak nie lubisz smaku potraw po dodaniu łyżki drożdży, łykaj drożdże sprasowane w tabletki! Są takie 🙂

A co z witaminą B12?

Jeśli w Twoim jadłospisie diety dr Budwig znajduje się codziennie 250 g białego chudego twarogu , to witaminy B12 dostarczasz tyle, ile trzeba. Jesli jednak nie jesz takiej porcji twarogu, to polecam suplementować witaminę B12 przy pomocy sprawdzonych tabletek ze sprasowanej chlorelli, najlepiej TEJ ekologicznej chlorelli z naszego rodzinnego sklepiku.

„Chlorella to zielona jednokomórkowa alga, która jest produkowana komercyjnie i dystrybuowana na całym świecie jako suplement diety. Produkty z chlorelli zawierają liczne składniki odżywcze i witaminy, w tym D i B12 , których nie ma w żywności pochodzenia roślinnego.” (żródło: Potential of Chlorella as a Dietary Supplement to Promote Human Health – pol. Potencjał chlorelli jako suplementu diety w promowaniu zdrowia człowieka)

Suplementacja selenu

Selen jest niezbędnym antyoksydantem, który musi być dostarczany z dietą. Ze względu na zwiększone ilości kwasów tłuszczowych w diecie dr Budwig, selen jest szczególnie potrzebny i nie powinno go zabraknąć.

Generalnie obecne w diecie dr Budwig nabiał, owies, drożdze, czy orzechy włoskie selen zawierają, ale zapotrzebowanie na selen jest znacznie większe, dlatego warto go suplementować.

Jeśli masz dostęp do dobrych, świeżych orzechów z brazylijskiej Amazonii*, najlepiej niełuskanych, wystarczy zjeść 1-2 orzechy dziennie. Na przykład w czasie, gdy pijesz sok z marchewki.

*te z Boliwii i Peru mają 10 x mniej selenu!

Jeśli nie masz dostępu do dobrych orzechów, sięgnij po suplement z organicznym selenem w kapsułkach.

Na rynku są też dostępne preparaty zawierające i drożdze, i selen w jednym! W tych preparatach selen jest z reguły wysoce biodostępny.

Suplementacja witaminy D3

Dotychczasowy pogląd, że witamina D ważna jest tylko dla zdrowych kości i zębów okazał się mylny. Witamina D spełnia bardzo ważne, ogólnoustrojowe funkcje, w tym odpornościowe i metaboliczne. Chroni przed rakiem, infekcjami, depresją i wieloma innymi chorobami.

Codzienne przebywanie na słońcu to obowiązek każdej osoby stosującej dietę dr Budwig. Nasłonecznienie umożliwia „ładowanie” cytochromów i aktywację procesów oddechowych w komórkach, a także biosyntezę tlenku azotu i witaminy D3.

Niestety w naszej polskiej szerokości geograficznej, promieniowanie UV, które katalizuje syntezę witaminy D jest przez większość roku niewystarczające, dlatego konieczne jest dostarczanie jej w diecie.

Nabiał i owies dostarczają w diecie dr Budwig około 2 mikrogramy wit. D3 dziennie. Można częściej korzystać z grzybów, ale to wciąż będzie w naszym klimacie za mało. Dlatego poniżej proponuję suplementowanie alg (glonów), które zawierają znaczne ilości witaminy D.

Poza tym proponuję dorzucić też witaminę D w kroplach, które można dodać do śniadaniowej lub sałatkowej porcji pasty dr Budwig. Zdrowym proponuje się profilatyczną dawkę 2000 IU (50 mikrogramów), ale ja łykam 4000 IU.

Sok z zielonego jęczmienia i algi – spirulina i chlorella

Ważnym elementem leczniczej diety dr Budwig jest korzystanie z zielonych ziół i warzyw liściowych (oczywiście ekologicznych!), w tym natki pietruszki, szczypioru, koperku, liści mniszka czy pokrzywy, a także wyciskanie na świeżo soku z pokrzywy.

W codziennej praktyce trudne jest nie tylko nakłonienie chorego, aby zjadał spore ilości takiej zieleniny, ale i jej zorganizowanie. I tu z pomocą przychodzi zielona żywność w formie 100% naturalnych suplementów, którą uważam za bardzo wartościowy suplement dla diety dr Budwig zapewniający optymalną porcję multum żywych (!) roślinnych składników odżywczych, w tym chlorofilu.

O chlorelli była już króciutko mowa, przy okazji suplementacji witaminy B12 i D3. Generalnie zarówno sproszkowany sok z zielonego jęczmienia, jak i obie algi (chlorella i spirulina) są skoncentrowanym, i co ważne 100% naturalnym żródłem różnorodnych składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia człowieka. Swoim składem przewyższają wiele roślin.

Dlatego polecam codziennie:

  • wypicie 1 -2 szklanki soku z zielonego jęczmienia (najlepiej ok. 30-60 minut po soku z marchewki)
  • zażycie spiruliny i chlorelli (najlepiej przed lub w trakcie obiadu)

Zarówno zielony jęczmień, jak i spirulinę i chlorellę, które polecam tutaj, kupisz w naszym rodzinnym sklepiku: superzdrowe.pl 🙂

Transfer Factor

Transfer Factor to suplement szczególny w tym gronie. Znam go od 2004 roku. Kupowaliśmy go wtedy dla mojego teścia Bogdana, który stosował dietę dr Budwig z powodu guza nerki (szczegółową historię jego 12-letniego życia z chorobą opisałam tutaj: Historia Bogdana się kończy).

Nasze rodzinne doświadczenie pokazało, że Transfer Factor jest niezwykle skutecznym wsparciem diety dr Budwig. Podobnych efektów doświadczali nasi znajomi, a następnie klienci naszego rodzinnego sklepu. Spektakularne efekty opisała jedna z pań: Dieta dr Budwig – historia pana T.

Transfer Factor – czym jest i jak działa w wielkim skrócie

Gorąco Ci go polecam, bo jestem nimi tak zachwycona, że zostałam nawet ich dystrybutorem 🙂 Sprawdzam ich niewiarygodne działanie od ostatnich 18 lat.

Jeśli zmagasz się z nowotworem polecam suplementację w kombinacji
Transfer Factor Tri-Factor + Transfer Factor Plus Tri-Factor.

Jeśli masz wątpliwości zapytaj mnie przez Facebook @BudwigPrimanatury. Tylko proszę, daj mi chwilkę czasu na odpowiedź.

Uwaga na koniec

Suplementy diety nie służą do leczenia żadnych chorób! Podczas stosowania suplementów diety nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia. Suplementy diety nie powinny być stosowane jako zamienniki zróżnicowanej i zbilansowanej diety oraz zdrowego stylu życia.