Dieta dr Budwig – ile wody trzeba pić codziennie

data publikacji:

ostatnia edycja:

W każdej zdrowej diecie kobiety powinny pić codziennie minimum 2 litry, a mężczyźni minimum 2,5 litra wody dziennie. Takie są zalecenia oficjalne w Europie (EFSA). Ale jest to minimum, poniżej którego nie można zejść, bo grozi to odwodnieniem. W tym wpisie chcę Cię przekonać, że w diecie dr Budwig trzeba pić przynajmniej pół litra więcej, niż minimum zalecane przez EFSA i wyjaśnię Ci dlaczego to ważne.

Bez wody można przeżyć średnio 3 dni

Pamiętaj o tym!

Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób starszych i chorych.

Rok temu, w czerwcu 2021 dane mi było zobaczyć, jak bardzo i to z dnia na dzień brak wody może pogorszyć stan zdrowotny. Odwiedzałam wtedy moją 84-letnią mamę w domu opieki codziennie. Od kilku dni pogoda była upalna. 21 czerwca wpadłam w przerażenie, bo mama była w stanie bliskim śmierci. A dzień wcześniej nic nie wróżyło takiego pogorszenia. Nagle straciliśmy z nią zupełny kontakt, popadła w rodzaj śpiączki. Na szczęście moją uwagę przykuło świeże zadrapanie na nodze, z którego krew zamiast ciurkać, tworzyła „żelki”, tak była gęsta. To dało mi do myślenia. Zamiast przygotowywać się na najgorsze, wymusiłam u lekarza kroplówkę. Po jej podaniu, stan mamy z dnia na dzień wrócił do poprzedniej formy! Jak za dotknięciem magicznej róźdżki…

Dlatego zwracaj uwagę na to, czy pijesz wystarczająco dużo.

W przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego lub gorącej pogody trzeba koniecznie zwiększyć ilość płynów, średnio szklankę na każde pół godziny wysiłku.

Picie mniejszych ilości prowadzi do odwodnienia, a odwodnienie szkodzi nie tylko nerkom, czy jelitom, ale i funkcjom mózgu! No i utrudnia leczenie z jakiejkolwiek choroby…

Odwodnienie zawsze stwarza problemy

Brak wystarczającej ilości wody w codziennej diecie może skutkować m.in:

  • upośledzeniem pamięci i funkcji poznawczych,
  • zmęczeniem i spadkiem nastroju,
  • problemami z koordynacją ruchową,
  • powstawaniem kamieni nerkowych,
  • zaburzeniami trawienia, np. zaparciami,
  • zaburzeniami metabolizmu, w tym otyłością,
  • zaburzeniami oddechowymi.

Przeczytaj: Odwodnienie podnosi śmiertelność i ryzyko groźnych chorób, w tym raka

Bo prawidłowe nawodnienie jest konieczne do działania każdej komórki i każdej komórkowej organelli. Nie tylko nerek.

Jednym z najbardziej wrażliwych na brak wody organów jest mózg, zatem jeśli czujesz, że spada Ci forma, czy to intelektualna, czy fizyczna, w pierwszej kolejności sięgnij po szklankę wody i sprawdź Twoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę.

Twoje indywidualne zapotrzebowanie na wodę może znacznie przewyższać zalecane minimum EFSA

Najlepiej dopasować ilość wody do siebie wg praktycznego kalkulatora, który oblicza, ile wody potrzeba w zależności od płci, wieku, wzrostu, wagi i aktywności: https://www.polskawoda.com.pl/kalkulator-wodny.

Wg powyższego kalkulatora moje zapotrzebowanie na dzisiaj to 3,3 l, a więc ponad 65% większe niż minimum określone przez EFSA! Oczywiście wliczając też płyny zawarte w posiłkach. Gdybym dziś wypiła mniej, kto wie, czy miałabym siłę, by napisać ten artykuł 🙂

Ważna uwaga! W niektórych stanach chorobowych picie dużych ilości płynów jest niewskazane, zatem w pierwszej kolejności stosuj się do zaleceń swojego lekarza!

O ile nie ma przeciwskazań od lekarza, w diecie dr Budwig proponuję pić minimum 2,5 l (kobiety) i 3 l (mężczyźni) dziennie

Dlaczego?

Jest kilka powodów, które pokrótce wymienię.

1. Nowym wyzwaniom łatwiej sprostać będąc w lepszym humorze

A, jak już wspomniałam, humor i samopoczucie są bardzo ściśle skorelowane z tym, ile wody pijemy.

2. Odwodnienie sprzyja chorobie

Zwykle z diety dr Budwig korzystają osoby chore, dla których odwodnienie jest szczególnie groźne.

„Przewlekłe odwodnienie może odgrywać rolę w patogenezie raka.(…) Chorzy na raka są narażeni na wysokie ryzyko odwodnienia zarówno z powodu choroby, jak i leczenia.” Źródło: „Hydration in cancer patients”

„Dobre nawodnienie wiąże się z redukcją infekcji dróg moczowych, nadciśnienia, śmiertelnej choroby wieńcowej, żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej i zawału mózgu, ale wszystkie te efekty muszą być potwierdzone badaniami klinicznymi.” Żródło: Water, Hydration and Health

3. Siemię lniane chłonie wodę jak gąbka

W diecie dr Budwig zjada się spore ilości siemienia lnianego, a siemię lniane chłonie wodę jak gąbka. Niewystarczające picie wody może prowadzić do zaparć, a nawet niedrożności jelit.

Zjadając siemię lniane dopilnuj, aby pić minimum 10 x więcej wody (wagowo) niż jesz siemienia.

Proponuję też, aby każdy dzień w diecie dr Budwig zacząć od szklanki ciepłej wody!

Po latach studiowania diety dr Budwig, uważam, że dobrze zacząć dzień od szklanki ciepłej wody. Nie jest to oryginalne zalecenie dr Budwig, ale wg mnie jest absolutnie zgodnie zarówno z jej metodą, jak i najnowszymi doniesieniami naukowymi: Dlaczego picie wody po przebudzeniu i przed snem jest zdrowe?

Zatem tuż po przebudzeniu sięgaj najpierw po szklankę – a nawet 2! – ciepłej wody, a dopiero potem po szklankę soku z kiszonej kapusty.

Zapewnisz sobie właściwe nawodnienie po nocy, co powinno zwiększyć Twoją intelektualna i fizyczną sprawność. Dodatkową korzyścią, będzie łagodne „obudzenie” jelit i flory bakteryjnej, czyli przygotowanie gruntu pod kiszonkę 🙂