O tym, że picie wody zaraz po przebudzeniu jest bardzo korzystne dla naszej ogólnej sprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej dowiedziałam się z kursu Jima Kwika „Superbrain”. Od tamtej pory pierwszą rzeczą, którą wlewam w siebie po przebudzeniu jest około pół litra wody 🙂 Niedawne badanie japońskich naukowców potwierdziło, że picie dodatkowych ilości wody rano i wieczorem jest bardzo korzystne. Może nawet obniżać wysokie ciśnienie!
Co może woda – w wielkim skrócie
Woda stanowi 75-50% masy ciała człowieka (jej procentowy udział spada w miarę, jak rośniemy). Wypełnia każdą komórkę ciała tworząc cytoplazmę, w której dzieją się zaawansowane procesy biochemiczne. Tworzy krew i limfę. Umożliwia transport substancji zarówno tych, które muszą zostać wchłonięte, jak i tych, które muszą zostać wydalone.
To, że picie wody jest konieczne dla zdrowia wiemy, bo bez wody da się przeżyć tylko parę dni.
Odwodnienie grozi wszystkim narządom: od nerek (w tym rozwojem kamieni nerkowych), przez serce, po mózg. Dlatego nasz organizm nie czeka z wysyłaniem sygnałów ostrzegawczych:
nawet łagodne odwodnienie obniża wyraźnie nastrój, koncentrację i zdolności poznawcze, w tym pamięć. Może też być przyczyną bólu głowy.
Ile wody powinniśmy pić codziennie?
W zależności od kraju rekomenduje się nieco inne ilości. W Polsce są to aktualnie:
Płeć | Rekomendowana ilość wody dziennie, w litrach |
Kobiety (dorosłe) Kobiety w ciąży Kobiety karmiące | 2,0 2,3 2,7 |
Mężczyźni (dorośli) | 2,5 |
Ale przecież osobnik osobnikowi nierówny. Dlatego osobiście wolę trzymać się zasady, że osoba bez nadwagi potrzebuje 0,5 litra wody na każde 30 cm wzrostu + dodatkową szklankę na pół godziny sportu lub pracy fizycznej, czyli:
potrzebna ilość wody =
(wzrost w cm /30 * 0,5 l )+ 0,25 l na każde 0,5h wysiłku fizycznego
Przy moim wzroście 176 cm , w trakcie leniwego dnia daje to ok. 2,9 litra wody dziennie, oczywiście wliczając płyny z posiłków. To o połowę więcej, niż rekomenduje mi nasz polski Minister Zdrowia i podległe mu instytucje.
A co, gdybym miała nadwagę? Oczywiście potrzebowałabym jeszcze więcej wody. Aby sprawdzić ile, warto skorzystać z praktycznego kalkulatora, który oblicza, ile wody potrzebujesz w zależności od płci, wieku, wzrostu, wagi i aktywności: https://www.polskawoda.com.pl/kalkulator-wodny
Badanie efektów podwyższonego nawodnienia
Jeśli pijesz mniej niż zakładają normy, grozi Ci odwodnienie. A odwodnienie szkodzi. Ale czy nawodnienie ponad normy jest korzystne?
Zbadali to japońscy naukowcy Yumi Nakamura i in., w pracy „Effect of Increased Daily Water Intake and Hydration on Health in Japanese Adults” (pol. Wpływ zwiększonego dziennego spożycia wody i nawodnienia na zdrowie u dorosłych Japończyków).
Jest to pierwsza praca, zwłaszcza w Azji, w której zbadano ogólne parametry zdrowotne u zdrowych ludzi. Ponadto jest to pierwsza praca, w której wspomniano o obniżeniu ciśnienia krwi i wzroście temperatury ciała w wyniku suplementacji wodą.
napisali autorzy.
W badaniu wzięły udział zdrowe osoby, które dotąd na codzień spożywały normatywne ilości wody (nie były odwodnione). Przede wszystkim naukowcy chcieli sprawdzić czy dodatkowe ilości wody rano na czczo i przed snem wpłyną na obniżenie poziomu cukru na czczco. Dlatego do badania wybrano osoby o lekko podwyższonym poziomie glukozy.
Eksperyment trwał 12 tygodni. W tym czasie 30 osób (28 ukończyło badanie) piło 550 ml wody w ciągu 2 godzin po przebudzeniu i 550 ml wody na 2 godziny przed snem, czyli ponad 1 litr wody więcej niż dotychczasowo. Oprócz poziomu cukru, naukowcy badali wiele parametrów życiowych i porównali je z grupą kontrolną (ostatecznie 27 z 30 osób).
Oczywiście, jak można się domyślić skutków ubocznych nie zaobserwowano żadnych, za to pozytywne zmiany zdrowotne zaobserwowano w różnych obszarach:
- spadło ciśnienie skurczowe
- podwyższyła się temperatura ciała (co ma wpływ na poziom przemian metabolicznych)
- zaobserwowano korzystną zmianę flory bakteryjnej
- spadł poziom mocznika we krwi (poprawiło się funkcjonowanie nerek)
„Chociaż wiadomo, że czynność nerek pogarsza się wraz z wiekiem, regularne spożywanie wody może hamować pogorszenie czynności nerek.”
czytamy w publikacji Japończyków.
Woda- najtańszy suplement świata dla każdego, w każdym wieku
W podsumowaniu badania napisano:
„Regularna suplementacja wody po przebudzeniu i przed snem u zdrowych osób z nieznacznie podwyższonym poziomem glukozy we krwi na czczo nie jest skuteczna w obniżaniu tych poziomów. Stanowi jednak bezpieczną i obiecującą interwencję, która może obniżać ciśnienie krwi, zwiększać temperaturę ciała, rozcieńczać uboczne produkty przemiany materii we krwi i chronić funkcję nerek. Tak więc zwiększenie dziennego spożycia wody może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.”
To odnośnie efektów widocznych w badaniach laboratoryjnych.
Jeśli zaś chodzi o psychiczne i intelektualne korzyści suplementowania wody (poprawa nastroju, pamięci, koncentracji itd.) proponuję zaobserwować je na sobie i/lub swoim dziecku.
Suplement ten wpasuje się doskonale w każdą dietę, także dietę dr Budwig. Jest super tani i szeroko dostępny. No i banalnie łatwy w dawkowaniu:
pół litra wody rano na czczo i pół litra wieczorem przed snem.
Czystej i niegazowanej, oczywiście. Ja preferuję ciepłą 🙂