Dlaczego picie wody po przebudzeniu i przed snem jest zdrowe?

data publikacji:

ostatnia edycja:

O tym, że picie wody zaraz po przebudzeniu jest bardzo korzystne dla naszej ogólnej sprawności fizycznej, psychicznej i intelektualnej dowiedziałam się z kursu Jima Kwika „Superbrain”. Od tamtej pory pierwszą rzeczą, którą wlewam w siebie po przebudzeniu jest około pół litra wody 🙂 Niedawne badanie japońskich naukowców potwierdziło, że picie dodatkowych ilości wody rano i wieczorem jest bardzo korzystne. Może nawet obniżać wysokie ciśnienie!

Co może woda – w wielkim skrócie

Woda stanowi 75-50% masy ciała człowieka (jej procentowy udział spada w miarę, jak rośniemy). Wypełnia każdą komórkę ciała tworząc cytoplazmę, w której dzieją się zaawansowane procesy biochemiczne. Tworzy krew i limfę. Umożliwia transport substancji zarówno tych, które muszą zostać wchłonięte, jak i tych, które muszą zostać wydalone.

To, że picie wody jest konieczne dla zdrowia wiemy, bo bez wody da się przeżyć tylko parę dni.

Odwodnienie grozi wszystkim narządom: od nerek (w tym rozwojem kamieni nerkowych), przez serce, po mózg. Dlatego nasz organizm nie czeka z wysyłaniem sygnałów ostrzegawczych:

nawet łagodne odwodnienie obniża wyraźnie nastrój, koncentrację i zdolności poznawcze, w tym pamięć. Może też być przyczyną bólu głowy.

Ile wody powinniśmy pić codziennie?

W zależności od kraju rekomenduje się nieco inne ilości. W Polsce są to aktualnie:

PłećRekomendowana ilość wody dziennie, w litrach
Kobiety (dorosłe)
Kobiety w ciąży
Kobiety karmiące
2,0
2,3
2,7
Mężczyźni (dorośli)2,5
źródło: „Normy żywienia dla populacji Polski i ich zastosowanie” tabela 24 na str. 459

Ale przecież osobnik osobnikowi nierówny. Dlatego osobiście wolę trzymać się zasady, że osoba bez nadwagi potrzebuje 0,5 litra wody na każde 30 cm wzrostu + dodatkową szklankę na pół godziny sportu lub pracy fizycznej, czyli:

potrzebna ilość wody =
(wzrost w cm /30 * 0,5 l )+ 0,25 l na każde 0,5h wysiłku fizycznego

Przy moim wzroście 176 cm , w trakcie leniwego dnia daje to ok. 2,9 litra wody dziennie, oczywiście wliczając płyny z posiłków. To o połowę więcej, niż rekomenduje mi nasz polski Minister Zdrowia i podległe mu instytucje.

A co, gdybym miała nadwagę? Oczywiście potrzebowałabym jeszcze więcej wody. Aby sprawdzić ile, warto skorzystać z praktycznego kalkulatora, który oblicza, ile wody potrzebujesz w zależności od płci, wieku, wzrostu, wagi i aktywności: https://www.polskawoda.com.pl/kalkulator-wodny

Badanie efektów podwyższonego nawodnienia

Jeśli pijesz mniej niż zakładają normy, grozi Ci odwodnienie. A odwodnienie szkodzi. Ale czy nawodnienie ponad normy jest korzystne?

Zbadali to japońscy naukowcy Yumi Nakamura i in., w pracy „Effect of Increased Daily Water Intake and Hydration on Health in Japanese Adults” (pol. Wpływ zwiększonego dziennego spożycia wody i nawodnienia na zdrowie u dorosłych Japończyków).

Jest to pierwsza praca, zwłaszcza w Azji, w której zbadano ogólne parametry zdrowotne u zdrowych ludzi. Ponadto jest to pierwsza praca, w której wspomniano o obniżeniu ciśnienia krwi i wzroście temperatury ciała w wyniku suplementacji wodą.

napisali autorzy.

W badaniu wzięły udział zdrowe osoby, które dotąd na codzień spożywały normatywne ilości wody (nie były odwodnione). Przede wszystkim naukowcy chcieli sprawdzić czy dodatkowe ilości wody rano na czczo i przed snem wpłyną na obniżenie poziomu cukru na czczco. Dlatego do badania wybrano osoby o lekko podwyższonym poziomie glukozy.

Eksperyment trwał 12 tygodni. W tym czasie 30 osób (28 ukończyło badanie) piło 550 ml wody w ciągu 2 godzin po przebudzeniu i 550 ml wody na 2 godziny przed snem, czyli ponad 1 litr wody więcej niż dotychczasowo. Oprócz poziomu cukru, naukowcy badali wiele parametrów życiowych i porównali je z grupą kontrolną (ostatecznie 27 z 30 osób).

Oczywiście, jak można się domyślić skutków ubocznych nie zaobserwowano żadnych, za to pozytywne zmiany zdrowotne zaobserwowano w różnych obszarach:

  • spadło ciśnienie skurczowe
  • podwyższyła się temperatura ciała (co ma wpływ na poziom przemian metabolicznych)
  • zaobserwowano korzystną zmianę flory bakteryjnej
  • spadł poziom mocznika we krwi (poprawiło się funkcjonowanie nerek)

„Chociaż wiadomo, że czynność nerek pogarsza się wraz z wiekiem, regularne spożywanie wody może hamować pogorszenie czynności nerek.”

czytamy w publikacji Japończyków.

Woda- najtańszy suplement świata dla każdego, w każdym wieku

W podsumowaniu badania napisano:

„Regularna suplementacja wody po przebudzeniu i przed snem u zdrowych osób z nieznacznie podwyższonym poziomem glukozy we krwi na czczo nie jest skuteczna w obniżaniu tych poziomów. Stanowi jednak bezpieczną i obiecującą interwencję, która może obniżać ciśnienie krwi, zwiększać temperaturę ciała, rozcieńczać uboczne produkty przemiany materii we krwi i chronić funkcję nerek. Tak więc zwiększenie dziennego spożycia wody może przynieść szereg korzyści zdrowotnych.”

To odnośnie efektów widocznych w badaniach laboratoryjnych.

Jeśli zaś chodzi o psychiczne i intelektualne korzyści suplementowania wody (poprawa nastroju, pamięci, koncentracji itd.) proponuję zaobserwować je na sobie i/lub swoim dziecku.

Suplement ten wpasuje się doskonale w każdą dietę, także dietę dr Budwig. Jest super tani i szeroko dostępny. No i banalnie łatwy w dawkowaniu:

pół litra wody rano na czczo i pół litra wieczorem przed snem.

Czystej i niegazowanej, oczywiście. Ja preferuję ciepłą 🙂