Jakie siemię lniane jest naturalne wg diety dr Budwig

data publikacji:

ostatnia edycja:

Jedynym naturalnym siemieniem lnianym odpowiednim do diety dr Budwig jest odmiana wysokolinolenowa, czyli mająca więcej Omega-3 (kwas alfa-linolenowy, tzw. ALA) niż Omega-6 (kwas linolowy, tzw. LA). Obecnie uprawia się jednak również odmiany niskolinolenowe, które są bezwzględnie zakazane w diecie dr Budwig. Jak się upewnić, że kupowane siemię na pewno nadaje się do diety dr Budwig, czyli jest wysokolinolenowe?

Brak informacji o odmianie siemienia na etykietach sklepowych

Na etykietach siemienia w ziarnach nie umieszcza się informacji o odmianie, z jakiej siemię to pochodzi.

A to dlatego, że zakazane w diecie dr Budwig odmiany niskolinolenowe siemienia (np. solin, linola) nie powinny być dostępne w sprzedaży sklepowej (są przeznaczone dla przemysłu). Teoretycznie nie powinno więc istnieć ryzyko zakupu takiego siemienia w sklepie. Wiadomo jednak, że praktyka czasem rozmija się z teorią.

W związku z tym, z troski o jak najlepsze efekty diety dr Budwig, warto zastosować zasadę ograniczonego zaufania, aby w 100% uniknąć ryzyka zakupu siemienia niskolinolenowego.

W tym celu wystarczy zwrócić uwagę na kolor kupowanego siemienia.

Kolor siemienia w ziarnach

Jak widać w poniższej tabelce, odmiany pożądane w diecie dr Budwig (naturalne, wysokolinolenowe) mogą mieć kolor brązowy lub złoty, natomiast odmiany zakazane w diecie dr Budwig (zmodyfikowane, niskolinolenowe) mają kolor wyłącznie złoty.

Kolor odmian wysokolinolenowych (pożądanych w diecie dr Budwig)Kolor odmian niskokolinolenowych, np. solin, linola
(zakazanych w diecie dr Budwig)
brązowy i złoty (żółty)złoty (żółty)
Kolory odmian siemienia lnianego
Aby zatem mieć 100%-ową pewność, że kupowane siemię lniane W ZIARNACH jest „budwigowe” należy kupować tylko brązowe.

Bo brązowe siemię jest na pewno odmianą wysokolinolenową, czyli mającą więcej Omega-3 niż Omega-6.

O tym, dlaczego w diecie dr Budwig potrzeba więcej Omega-3 niż Omega-6 dowiesz się z wpisu: Omega-3 : Omega-6 czyli o zdrowej proporcji w witaminie F.

Kolor siemienia w granulatach „budwigowych”

Producenci granulatów „budwigowych” (np. Linomel, czy Przysmak śniadaniowy Primanatury) zwykle stosują siemię w kolorze złotym.

Nie musisz się jednak martwić. Jest to na pewno siemię wysokolinolenowe. Dlatego granulaty te są jak najbardziej odpowiednie do diety dr Budwig 🙂

O granulatach budwigowych możesz przeczytać we wpisie: Dieta dr Budwig – o Linomelu i innych granulatach z siemienia lnianego

Autor: Alicja Krzywańska-Podermańska
Copyright: Primanatura Piotr Podermański 2024