FAQ – jak długo stosować olej lniany i siemię lniane w diecie dr Budwig i czy można je przedawkować

Zasadą diety dr Budwig jest spożywanie codziennie tzw. pasty dr Budwig przyrządzonej na początku z 6 (a czasem nawet 12) łyżek oleju lnianego oraz 3-6 łyżek siemienia lnianego gniecionego na zimno lub mielonego w młynku do kawy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo stosować takie ilości oleju i siemienia lnianego. Trzeba dostosować to indywidualnie, wychodząc z dawek rekomendowanych przez dr Budwig. Po kilku miesiącach porcje można zacząć stopniowo zmniejszać.

Jak długo stosować olej lniany budwigowy w ilosciach zalecanych przez dr Budwig

Mój teść przyjmował pastę z 6 łyżek oleju lnianego ponad 2 lata, przy czym przez pierwsze pół roku przyjmował nawet 12 łyżek! Efekt widoczny był zarówno zewnętrznie – jego skóra nabrała blasku, wygładził się jak u młodszego mężczyzny, , jak i wewnętrznie – na badaniu obrazowym (TK) zniknęły zmiany miażdżycowe aorty brzusznej i stłuszczenie wątroby (zobacz: Historia Bogdana się kończy )

Pół roku stosowania zalecanych przez dr Budwig ilości to moim zdaniem bezwzględne minimum dla człowieka chorego, który wcześniej w swojej diecie nie stosował olejów zimnotłoczonych bogatych w Omega-3. Dopiero po tym czasie można ilość łyżek oleju lnianego w paście stopniowo zmniejszać aż do dawki profilaktycznej koniecznej dla zdrowia. Na podstawie moich obserwacji rodzinnych, skłaniam się jednak ku wydłużeniu tego okresu do roku.

Dawka Omega-3 konieczna dla utrzymania zdrowia zdrowego człowieka, czyli profilaktyczna mieści się w 1-2 łyżkach oleju lnianego każdego dnia. Tak twierdziła dr Budwig. Dziś mówi się oficjalnie, że już 2 g dziennie Omega-3 (a dokładnie zawartego w oleju lnianym kwasu ALA czyli alfa-linolenowego wykazuje korzystne działanie dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. (EFSA: 2009; 7(9):1252 oraz 2011;9(6):2203). W 1 łyżce oleju lnianego do diety dr Budwig mamy ok.5 g tego kwasu, czyli 2 g to pół łyżki oleju lnianego dziennie.

Uwaga: Jeśli jesteśmy zdrowi i korzystamy codziennie z 1 łyżki oleju lnianego profilaktycznie, to nie musi być już ona dostarczana w postaci pasty, ale może być podana solo.

Jak długo stosować siemię lniane w ilościach zalecanych przez dr Budwig

Siemię lniane gniecione lub zmielone na świeżo w diecie dr Budwig występuje codziennie w ilościach 3-6 łyżek. Pojawia się w diecie 3 razy:

  • w ramach śniadania czyli musli dr Budwig,
  • w ramach soków, wina lub szampana,
  • często także jako dodatek do kolacji.

Siemię lniane jest bardzo ważnym elementem diety dr Budwig Nie spotkałam się dotąd z żadnym ograniczeniem czasowym jego stosowania, poza oczywiście ostrzeżeniami wynikającymi z niedrożnością jelit, ale o tym poniżej.

Generalną, racjonalną zasadą, którą warto stosować gdy korzystamy z jakichkolwiek środków terapeutycznie jest  zmniejszanie dawek w miarę zdrowienia, co dotyczy także oleju lnianego, przy czym jeśli środki te, tak jak olej lniany czy siemię lniane zawierają konieczne dla zdrowia tzw. niezbędne substancje odżywcze, wówczas nie powinny być usuwane z diety całkowicie!

Czy można przedawkować olej lniany?

Tak, przedawkowanie oleju lnianego jest możliwe, bo zawiera on więcej kwasów Omega-3 niż kwasów Omega-6 (ok. 3 :1), a obie te grupy są nam jednakowo potrzebne. Jednak ze względu na to,  że we współczesnej, „normalnej” diecie kwasy Omega-3 prawie nie występują, przewlekle cierpimy na niedobór Omega-3 przy jednoczesnym nadmiarze Omega-6 i jest to powodem wielu zaburzeń zdrowotnych. Dr Budwig rozpoznała ten problem u wszystkich pacjentów nowotworowych, dlatego jako remedium użyła oleju lnianego, który ma najwięcej Omega-3 ze wszystkich olejów spożywczych, ale ma też i konieczne Omega-6. Olej lniany w diecie dr Budwig pozwala najszybciej dostarczyć brakujące Omega-3.

Jak długo potrzeba uzupełniać braki Omega-3 dawkami terapeutycznymi określonymi przez dr Budwig to – jak już napisałam – sprawa indywidualna. Ewentualne przedawkowanie organizm zasygnalizuje problemami skórnymi. Gdy skóra zrobi się wydelikacona, „papierowa’, podatna na uszkodzenia przy najdelikatniejszym otarciu, to znaczy, że doprowadziliśmy do nierównowagi, tym razem na niekorzyść Omega-6.

Choć olej lniany w naszej rodzinie stosujemy od 2000 roku, przedawkowanie Omega-3 na własnej skórze doświadczyłam dopiero 3 lata temu, gdy ponownie regularnie wprowadziliśmy duże ilości łyżek oleju lnianego do naszej diety. Okazało się, że nie mamy niedoborów (bo zarówno siemię, jak i olej lniany pojawiały się cały czas w naszej kuchni) i ponieważ poza olejem lnianym i kokosowym, nie jadaliśmy innych tłuszczów wszyscy wkrótce nabawiliśmy się „papierowej skóry”.  W takiej sytuacji najlepiej olej lniany budwigowy zastąpić dobrym i świeżym zimnotłoczonym olejem konopnym, który charakteryzuje się tym, że ma odwrócone proporcje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, tzn. na każde  3 części kwasów Omega-6 przypada 1 część kwasów Omega-3. Olej konopny jest doskonałym środkiem do przywrócenia równowagi, a jednocześnie zapewnia w diecie oba niezbędne kwasy tłuszczowe.

Czy można przedawkować siemię lniane?

Odnośnie siemienia lnianego, spożywając go trzeba pamiętać o wypijaniu dużych ilości płynów. W diecie dr Budwig, podobnie jak w każdej innej naturoterapii ważne jest, by wypijać ok. 3 litrów płynów dziennie. Przy spełnieniu tej zasady spożycie siemienia nie grozi problemami trawiennymi (siemię pęcznieje w jelitach). Siemienia nie mogą spożywać osoby cierpiące na niedrożność jelit (ileus), ale to jest dla nich zwykle oczywiste, jeśli pozostają pod dobrą opieką lekarską.

Należy ponadto zachować ostrożność w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, ponieważ lignany siemienia wykazują silne działanie regulujące gospodarkę hormonalną. Duże dawki siemienia mogą zatem niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka. Jak pokazują jednak doświadczenia, 1 łyżka dziennie nie będzie stanowić problemu .

Możliwość komentowania została wyłączona.