FAQ – jak długo stosować olej lniany w diecie dr Budwig, czy są przeciwskazania i czy można go przedawkować

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022, Alicja (Primanatura)

Zasadą diety dr Budwig jest spożywanie codziennie tzw. pasty dr Budwig przyrządzonej na początku z 6 (a czasem nawet 12) łyżek oleju lnianego. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo stosować takie ilości oleju. Trzeba dostosować to indywidualnie, wychodząc z dawek rekomendowanych przez dr Budwig. Dowiedz się, jak długo stosować olej lniany w diecie dr Budwig, czy są jakieś przeciwskazania i czy można go przedawkować.

Jak długo stosować olej lniany budwigowy w ilościach zalecanych przez dr Budwig

We współczesnej, zachodniej „normalnej” diecie kwasy Omega-3 prawie nie występują, dlatego niemal wszyscy przewlekle cierpimy na niedobór Omega-3, a Omega-6 mamy za dużo.

Niedobór Omega-3 / nadmiar Omega-6 jest powodem wielu zaburzeń zdrowotnych.

Dr Budwig rozpoznała ten problem u wszystkich pacjentów nowotworowych, dlatego jako remedium użyła oleju lnianego, który ma najwięcej Omega-3 ze wszystkich olejów spożywczych.

W typowej współczesnej zachodniej diecie na każdą 1 część Omega-3 dostarczamy aż 15 i więcej części Omega-6 co oznacza proporcję 1:15 i więcej. Tymczasem zdrowa proporcja zawiera się w przedziale 1:1 do 1:4!

Olej lniany składa się zarówno z Omega-6, jak i Omega-3, jednakże w odwróconych proporcjach (3:1 czyli 3 cz. Omega-3 do 1 cz. Omega-6), dzięki czemu jest najdoskonalszym terapeutycznym olejem roślinnym do wyrównywania niedoborów Omega-3. I właśnie w tym celu został włączony do diety dr Budwig.

Olej lniany pozwala najszybciej dostarczyć brakujące Omega-3, nie ryzykując zbytecznym powiększaniem nadmiaru Omega-6.

Mój teść przyjmował pastę z 6 łyżek oleju lnianego ponad 2 lata, przy czym przez pierwsze pół roku przyjmował nawet 12 łyżek! Efekt terapeutyczny widoczny był zarówno zewnętrznie – jego skóra nabrała blasku, wygładziła się jak u młodszego mężczyzny, jak i wewnętrznie – na badaniu obrazowym (TK) zniknęły zmiany miażdżycowe aorty brzusznej i stłuszczenie wątroby (zobacz: Historia Bogdana się kończy )

Na podstawie swojej wiedzy i rodzinnego doświadczenia w stosowaniu diety dr Budwig uważam, że zalecane przez dr Budwig ilości początkowe oleju lnianego należy stosować około rok, ale nie krócej niż pół roku*.

Uważam, że pół roku suplementacji oleju lnianego zgodnie z zaleceniami dr Budwig to bezwzględne minimum dla człowieka chorego, który wcześniej w swojej diecie nie stosował olejów zimnotłoczonych bogatych w Omega-3. Dopiero po tym czasie można ilość łyżek oleju lnianego w paście stopniowo zmniejszać aż do dawki profilaktycznej koniecznej dla zdrowia i utrzymać ją już do końca życia. To ważne dla wszystkich.

*krócej, tylko jeżeli wystąpią objawy przedawkowania Omega-3, o czym więcej w dalszej treści

Jaka jest dawka profilatyczna oleju lnianego?

Dawka profilaktyczna kwasów Omega-3, czyli konieczna dla utrzymania zdrowia zdrowego człowieka, mieści się w 1-2 łyżkach oleju lnianego każdego dnia. Tak twierdziła dr Budwig.

Dziś Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (tzw. EFSA) oficjalnie zaleca, że potrzeba przynajmniej 2 g ALA (czyli kwasu alfa-linolenowego zawartego w oleju lnianym) dziennie, aby uzyskać korzystne działanie dla utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. (EFSA: 2009; 7(9):1252 oraz 2011;9(6):2203).

W 1 łyżce oleju lnianego do diety dr Budwig mamy ok. 5 g kwasu ALA (Omega-3), czyli te minimalne 2 g znajdują się już w połowie łyżki oleju lnianego dziennie.

Ale przecież Omega-3 nie jest potrzebne tylko do regulowania gospodarki cholesterolowej. Omega-3 ma znacznie szersze spektrum działania na organizm. Dlatego wchodzi w skład witaminy F.

Czy są przeciwskazania do stosowania oleju lnianego?

Tak.

Są 3 ważne przeciwskazania odnośnie stosowania oleju lnianego.

1. Oleju lnianego nie zaleca się w 2. i 3. trymestrze ciąży.

Uważa się, że olej lniany nie jest bezpieczny w ciąży.

Muszę jednak napisać, że próbowałam zweryfikować te informacje, ale nie znalazłam żadnych badań na ludziach (choć siemię jest normalną żywnością!), a jedynie na myszach i szczurach.

2. Olej lniany nie jest wskazany w przypadku chorej wątroby i trzustki

Olej lniany jest problematyczny u osób z poważnymi chorobami układu pokarmowego (w tym niewydolnością wątroby, woreczka żółciowego i trzustki). Dlatego dr Budwig odradzała jego stosowanie u osób, które nie przyjmują pokarmów stałych, cierpią na wymioty i biegunki.

Do czasu normalizacji procesów trawiennych zalecała stosowanie zasad etapu przejściowego: Dieta dr Budwig ? etap przejściowy A

Lekarz może odradzać użycie oleju lnianego także w innych indywidualnych przypadkach zdrowotnych.

3. Terapeutyczne ilości oleju lnianego nie mogą być zjadane solo

Duże ilości oleju lnianego występujące w diecie dr Budwig nie mogą być zjadane solo, ponieważ nawet u zdrowej osoby mogą prowadzić do problemów trawiennych.

Olej lniany w diecie dr Budwig (powyżej 1-2 łyżek) musi być zjadany w postaci pasty dr Budwig!

Pasta dr Budwig dostarcza olej zemulgowany z białkiem, co znacznie ułatwia jego przyswajanie.

Uwaga: Jeśli jesteśmy zdrowi i korzystamy codziennie z 1 łyżki oleju lnianego profilaktycznie, to nie musi być dostarczana w postaci pasty dr Budwig, ale może być podana solo, np. do sałatek.

Czy można przedawkować olej lniany?

Tak, przedawkowanie oleju lnianego jest możliwe, bo zawiera on więcej kwasów Omega-3 niż kwasów Omega-6 (w proporcji ok. 3 :1), a obie te grupy są nam docelowo potrzebne w proporcji 1:1 do 1:4, o czym była już mowa.

Gdy Omega-3 na skutek dłuższej suplementacji olejem lnianym przekroczą te proporcje, pojawią się pierwsze symptomy przedawkowania.

Można oczywiście sprawdzać to laboratoryjnie. W punktach diagnostycznych są dostępne badania typu Omega-Test, które analizują poziom kwasów tłuszczowych we krwi, w tym ilość Omega-3 i Omega-6. Trzeba mieć jednak na uwadze, że choć ilość Omega-3 we krwi po pierwszych posiłkach w diecie dr Budwig może ulec znacznej poprawie, to jednak reszta tkanek wciąż może cierpieć na niedobory. Potrzeba czasu, aby organizm się nimi wysycił.

Dlatego najlepiej wg mnie obserwować swoje ciało, bo o przedawkowaniu natychmiast da nam znać. Zasygnalizuje je problemami skórnymi.

Gdy skóra zrobi się wydelikacona, „papierowa”, podatna na uszkodzenia przy najdelikatniejszym otarciu, to znaczy, że doprowadziliśmy do nierównowagi, tym razem na niekorzyść Omega-6.

Choć olej lniany w naszej rodzinie stosujemy od 2000 roku, przedawkowanie Omega-3 na własnej skórze doświadczyłam dopiero w 2014 , gdy ponownie regularnie wprowadziliśmy duże ilości łyżek oleju lnianego do naszej diety. Okazało się, że nie mamy niedoborów, bo zarówno siemię, jak i olej lniany choć w małych ilościach, to jednak cały czas pojawiały się w naszej kuchni. Ponieważ zatem poza olejem lnianym i kokosowym, nie jadaliśmy innych tłuszczów wszyscy wkrótce nabawiliśmy się „papierowej skóry”.  

Co robić w takim przypadku?

Wtedy olej lniany budwigowy zastąpić należy dobrym i świeżym zimnotłoczonym olejem konopnym, który charakteryzuje się tym, że ma docelowe proporcje wielonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega, a dokładnie: na każdą 1 część kwasów Omega-3 przypadają  w oleju konopnym 3 części kwasów Omega-6.

Olej konopny zimnotłoczony jest doskonałym środkiem do przywrócenia i utrzymania zdrowej równowagi Omega-3 do Omega-6, po przedawkowaniu Omega-3.

Olej konopny to zatem odpowiedni olej na zakończenie diety dr Budwig. Nie na nadaje się jednak na początek, bo ma znacznie mniej Omega-3 niż olej lniany.

Możliwość komentowania została wyłączona.