FAQ – jak długo stosować siemię lniane w diecie dr Budwig i czy można je przedawkować 

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2022, Alicja (Primanatura)

Zasadą diety dr Budwig w pełnym jej wymiarze jest spożywanie codziennie 3-6 łyżek siemienia lnianego gniecionego na zimno lub mielonego w młynku do kawy. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo stosować takie ilości siemienia lnianego. Trzeba dostosować to indywidualnie, wychodząc z dawek rekomendowanych przez dr Budwig. Po kilku miesiącach porcje można zmniejszyć o połowę.

Jak długo stosować siemię lniane w ilościach zalecanych przez dr Budwig

Siemię lniane gniecione lub zmielone na świeżo występuje w diecie dr Budwig codziennie w ilościach 3-6 łyżek.

Pojawia się w diecie 3 razy w ciągu dnia:

  • w ramach śniadania czyli musli dr Budwig,
  • w ramach aperitifu przed obiadem (opcjonalnie, ale gorąco rekomendowane osobom w ciężkim stanie),
  • w ramach soku popołudniowego.

Siemię lniane w tych ilościach jest bardzo ważnym elementem diety dr Budwig. Nie spotkałam się dotąd z żadnym ograniczeniem czasowym jego stosowania.

Osobiście uważam, że w miarę postępów leczenia ilość siemienia można zmniejszyć o połowę. Nie powinno się z niego jednakzupełnie rezygnować, bo jest doskonałym źródłem białka, tłuszczów, zdrowych węglowodanów i cennych prozdrowotnych fitozwiązków. Dlatego siemię lniane powinno być obecne na co dzień w każdej zdrowej diecie. Ale trzeba wiedzieć, jak z niego korzystać.

Wymogi i przeciwskazania względem siemienia lnianego w diecie

Siemię lniane w diecie ma swoje wymogi i przeciwskazania, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, a są to:

1. Siemię lniane wymaga dużej ilości płynów w diecie

Po zjedzeniu siemię pęcznieje. Aby mogło sprawnie przechodzić przez jelita musi mieć odpowiednią konsystencję. Do tego konieczna jest odpowiednia ilość płynów w diecie. W przeciwnym razie grozi niedrożnością jelit.

Przyjmuje się, że bezpieczna proporcja siemienia w diecie to:
1 cz. siemienia do 10 cz. wody.

Prawidłowo zaplanowana dieta dr Budwig to zapewnia.

W diecie dr Budwig, podobnie jak w każdej innej naturoterapii ważne jest, by wypijać ok. 3 litrów płynów dziennie. Przy spełnieniu tej zasady spożycie siemienia w ilości 3-6 łyżek dziennie nie grozi niedrożnością, o ile już nie występowała wcześniej.

2. Siemię lniane nie jest wskazane przy niedrożności jelit

Niedrożność jelit jest stanem potencjalnie zagrażającym życie.

Do niedrożności dochodzi, gdy pasaż jelitowy zatrzymuje się, co oznacza zatrzymanie przechodzenia treści przez przewód pokarmowy.

Niedrożność może być częściowa (subileus) lub całkowita (ileus). Może wynikać z blokady światła jelit przez guzy, kamienie, pasożyty, zrosty pooperacyjne (ileus mechanicus) lub z porażenia (ileus paraliticus). W każdym przypadku konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarska.

Osoba z niedrożnością jelit nie powinna stosować siemienia lnianego, dopóki drożność nie zostanie przywrócona.

3. Uwaga na siemię lniane w ciąży i podczas karmienia piersią

Odnośnie bezpieczeństwa siemienia lnianego w ciąży doniesienia są sprzeczne, a badania naukowe niewystarczające.

W większości krajów odradza się spożywanie siemienia w ciąży.

Tymczasem w kanadyjskich wytycznych dietetycznych dla kobiet w ciąży ze stanu Alberta uważa się, że spożywanie siemienia w ilościach powszechnie występujących w żywności, czyli „normalnych” jest bezpieczne (źródło).

Należy jednak zachować ostrożność w ciąży oraz w czasie karmienia piersią, ponieważ zawarte w siemieniu lnianym lignany wykazują silne działanie regulujące gospodarkę hormonalną (estrogenową). Zbyt duże dawki siemienia mogą zatem niekorzystnie wpłynąć na rozwój dziecka.

Podobnie, jak Kanadyjczycy, uważam , że „normalne” ilości, w rodzaju 1 łyżka dziennie nie powinny stanowić problemu. Mimo to, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, koniecznie skonsultuj to ze swoim lekarzem.

Czy można przedawkować siemię lniane?

Siemię lniane zawiera wiele bardzo silnych prozdrowotnych składników. Dlatego uznawane jest za superfood i znalazło się w leczniczej diecie dr Budwig. Niemniej jak wszystko inne w zdrowej diecie, tak i jedzenie siemienia wymaga umiaru.

Oczywiście, że w nadmiarze siemię może być szkodliwe.

Po pierwsze, jak już wyżej wyjaśniłam, konieczne jest wypicie 10 x więcej płynów. Jeśli tego nie zrobisz to nawet po zjedzeniu 3-6 łyżek, które dr Budwig uważała za pożądane i bezpieczne, możesz doprowadzić do niedrożności jelit.

Po drugie, jeśli jesteś w ciąży, zbyt duża ilość siemienia lnianego może zaburzyć przebieg ciąży i rozwój dziecka.

Po trzecie, siemię jest źródłem potencjalnie toksycznych związków: nitrylozydów. W ilościach siemienia polecanych przez dr Budwig, nie czynią szkody. W diecie dr Budwig (dr Budwig była farmaceutką !) zostały one ujarzmione przez kwaśne ph soków oraz grupy tiolowe w paście dr Budwig i wykorzystane w celach prozdrowotnych.

Nie zwiększaj jednak ilości siemienia ponad to, co zalecała dr Budwig!

Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj także więcej wyjaśnień w artykule: Dieta dr Budwig ? czy siemię lniane jest toksyczne?