Pytanie: „Bliska mi osoba już od dwóch miesięcy zażywa dziennie 250 g siemienia lnianego (oczywiście w połączeniu z czymś) na nowotwór w celu spożywania amigdaliny w najczystszej postaci. Jak długo tę kurację prowadzić? Czy to nieszkodliwe dla zdrowia?”
Odpowiedź:
W diecie dr Budwig siemię lniane jest ogromnie ważnym składnikiem. W diecie dr Budwig, siemię lniane w takiej ilości (250 g) zażywa się tylko w okresie inicjalnym, początkowym: Dieta dr Budwig ? etap przejściowy C
Później siemię lniane jest codziennym składnikiem jadłospisu, ale w znacznie mniejszych ilościach: Dieta dr Budwig ? jadłospis i plan posiłków
W diecie dr Budwig po okresie przejściowym, codzienna ilość siemienia to zwykle od 3-6 łyżek stołowych. Łyżka stołowa siemienia w zależności od wielkości waży od 7 do 9 g. Zatem dzienna porcja siemienia lnianego w diecie dr Budwig tj. ok. 42 – 54 gram, a więc znacznie mniej, niż to, co zjada dzień w dzień bliska Panu/Pani osoba. Zdarza się, że niektórzy chorzy dorzucają jeszcze 2-3 łyżki siemienia, ale nawet w przypadku 9 łyżek dziennie stanowi to tylko 63 – 81 g w zależności od wielkości łyżki, a to wciąż dużo mniej niż 250 g.
Osobiście nie mam żadnego doświadczenia, ani wiedzy nt. stosowania takich dużych ilości siemienia lnianego długotrwale, bez przerw. Mogę jedynie snuć przypuszczenia i z nich wynikają takie uwagi:
- W diecie dr Budwig koniecznym składnikiem diety są aminokwasy z grupami tiolowymi (metionina i cysteina z twarożka lub roślin strączkowych). Ich obecność w diecie powoduje, że glikozydy cyjanogenne z siemienia przekształcają się w dobroczynne dla zdrowia rodanki. Jeśli w diecie brakuje grup tiolowych, przy zbyt dużym i długotrwałym spożyciu może dojść do niebezpiecznej dla zdrowia kumulacji glikozydów.
- Abstrahując od ewentualnej groźnej kumulacji, u niektórych osób tak duże spożycie może prowadzić do niedyspozycji żołądkowych, ponieważ siemię jest bardzo bogate w białko i tłuszcz, które wymagają od układu trawiennego dużej sprawności, m.in. enzymatycznej. To dlatego właśnie w diecie dr Budwig pojawiły się ananas i papaja. Dr Budwig opracowała nawet specjalną formułę niepasteryzowanego soku z papai i jabłek, którą nazwała Fermentgold (z niem. „złoty enzym”) i zalecała pacjentom, aby po obiedzie mieszali łyżkę zmielonego siemienia lnianego ze szklanką soku z papai. Niektórym pacjentom zalecała nawet 3 szklanki takiej mieszanki po południu!
- Siemię lniane ma tendencję do pęcznienia. Zjadanie dużych ilości siemienia lnianego wymaga więc odpowiedniego „nawadniania” organizmu, najlepiej w stosunku 1:10, czyli na każdą szklankę siemienia – 10 szklanek płynu, oczywiście wypite w ciągu całego dnia. Jeśli będziemy mało pić a zjadać dużo siemienia, może dojść do zablokowania jelita. Niedrożność jelit jest poza tym przeciwskazaniem do stosowania siemienia w diecie.
Proponuję także zapoznać się z artykułem: Dieta dr Budwig ? czy siemię lniane jest toksyczne?