Dieta dr Budwig- najlepszy olej lniany budwigowy Primanatura, gdzie kupić

data publikacji:

ostatnia edycja:

Po ponad 10 latach korzystania z różnych olejów lnianych dostępnych i w Polsce i zagranicą znaleźliśmy ten najlepszy. Dziś sprzedajemy go w naszym małym rodzinnym sklepiku jako BIO olej lniany Budwigowy Primanatura. Jest w 100 % ekologiczny, zimnotłoczony i – do tego – tłoczony i butelkowany beztlenowo (!). Mamy całkowitą kontrolę nad jego świeżością, bo produkowany jest na nasze zamówienie, a przechowywaniem zajmujemy się sami (oczywiście w warunkach chłodniczych). Dlatego uważamy, że jest to najlepszy olej lniany do diety dr Budwig ze wszystkich olejów, jakie do tej pory używaliśmy.

Nasze poszukiwania najlepszego oleju lnianego

Długo szukaliśmy bardzo dobrego oleju lnianego do diety dr Budwig.

Przy wyborze oleju lnianego odpowiedniego do diety dr Budwig ważne jest, aby pamiętać, jakie kryteria ma spełniać (zobacz, jakie) oraz, że jest to produkt, którego jakość zależy nie tylko od sposobu produkcji, ale i przechowywania oraz jakości surowca. Stąd tak ważne jest, aby kupować go, gdy jest jak najświeższy – najlepiej od producenta, bezpośrednio po wytłoczeniu z surowca ekologicznego.

Najpierw korzystaliśmy z olejów polskich:

  • nieekologiczny „Olej lniany zimno tłoczony wysokolinolenowy” produkowany przez Instytut Włókien Naturalnych w Poznaniu
  • nieekologiczny „Olej lniany budwigowy nieoczyszczony” firmy Oleofarm z Wrocławia
  • ekologiczny „Olej Lniany tłoczony na zimno” firmy Złoto Polskie z Kalisza

ale żaden z nich nie spełnił wszystkich naszych oczekiwań.

Dopiero amerykański Barleans otworzył nam oczy.

Jakość oleju lnianego Barleans

Niezadowoleni z polskich olejów lnianych, dla kolejnej ciężko chorej osoby w rodzinie zamówiliśmy olej lniany tłoczony w USA w firmie Barleans – ten, który dr Budwig osobiście polecała swoim amerykańskim pacjentom. Jest to bardzo smaczny olej z upraw organicznych (eko), dostarczany w ciemnych butelkach plastikowych, zwykłą pocztą bez ochrony termicznej!

Zastanawialiśmy się, jak to możliwe, że olej lniany przesyłany przez Barleans aż z Ameryki zwykłą przesyłką pocztową i zimą, i latem dochodzi do klienta w idealnym stanie?

Odkrycie, że tłoczenie oleju lnianego do diety dr Budwig powinno się odbywać w ciemności i w beztlenowej atmosferze

Odkryliśmy, że tajemnica tkwi w bezwględnym przestrzeganiu procedur chroniących kwasy Omega-3 już w fazie produkcji i butelkowania:

Tłoczenie na zimno nie wystarcza, aby zachować Omega-3 nietknięte. Ważniejsze niż temperatura są światło i obecność tlenu. Gdy ograniczy się te 2 czynniki, aż tysiąckrotnie spada tempo utleniania kwasów Omega-3!

Bo wzrost temperatury o każde 10 stopni Cesjusza, zwiększa reaktywność kwasów Omega-3 z tlenem zaledwie dwa razy, ale gdy na olej zadziała i tlen, i światło (a tak się dzieje w większości tłoczni), utlenianie zwiększy się tysiąc razy bardziej niż w ciemności. Dlatego absolutnie nie polecam kupować oleju lnianego w sklepach, wprost z półek czy z przeszklonych lodówek!

Zgodnie z naszą wiedzą żaden z polskich producentów narazie nie zapewnia technologii Omega-Safe, czyli nie izoluje surowca i produktu od dostępu jednocześnie i światła, i tlenu.

Szukaliśmy więc tłoczni w Europie. I znaleźliśmy.

Doskonały olej lniany z Niemiec

Znaleźliśmy doskonałą tłocznię niemiecką, która ma wdrożone zaawansowane procesy technologiczne odpowiadające tym z Barleansa. Spotkaliśmy się z właścicielem i przegadaliśmy pół wieczora na temat, jak ważne jest stosowanie najlepszego oleju lnianego w diecie dr Budwig. Takiej właśnie tłoczni szukaliśmy. Takiej, gdzie rozumie się jak ważna jest jakość oleju lnianego dla chorych z rakiem i innymi chorobami.

I od tamtej pory właśnie w takiej tłoczni tłoczymy nasz najlepszy BIO olej lniany Budwigowy Primanatura. Sprowadzamy go do naszego rodzinnego sklepu internetowego superzdrowe.pl , ręczymy za jego jakość własną marką i z czystym sercem polecamy wszystkim chorym i zdrowym, którzy stosują dietę dr Budwig.

Inne ważne wskazówki dla osób zamawiających olej lniany do diety dr Budwig.

Nie wystarczy mieć pewność, że znaleźliśmy dobrego producenta. Musimy mieć także pewność, że:

  • od momentu produkcji nie upłynęło dużo czasu, czyli, że olej jest maksymalnie świeży
    oraz,
  • w miejscu, skąd jest wysyłany jest właściwie przechowywany
    oraz,
  • transport zamówionego oleju będzie odpowiedni.  

Dlatego nie decydujemy się na rozprowadzanie naszego oleju w sklepach stacjonarnych, gdzie nie mamy żadnej kontroli nad czasem i sposobem przechowywania naszego oleju.

Na marginesie

Gdy mój teść Bogdan rozpoczynał dietę dr Budwig w 2001 roku (Dieta dr Budwig ? dlatego ją promujemy), na polskim rynku nie było żadnych olejów lnianych wysokolinolenowych, czyli tych, które są potrzebne do prowadzenia diety dr Budwig.

W niektórych sklepach dostępny był już natomiast olej Linolia, olej niskolinolenowy. Olej niskolinolenowy to nie jest właściwy olej do diety. Bogdan skontaktował się jednak z producentem Linolii – Instytutem Włókien Naturalnych w Poznaniu, gdzie spotkał się z niezwykłą życzliwością: co 2-3 miesiące pani technolog spuszczała mu do 20-litrowego kanistra olej z siemienia lnianego uzyskany w połowie linii technologicznej, tuż przez rozpoczęciem gorącej fazy oczyszczania.

W ten sposób zaopatrywaliśmy się w olej do diety około 5 lat, aż spotkaliśmy niezwykle energicznego Brunona, który także zmagał się z chorobą nowotworową.  To między innymi dzięki jego niespożytej energii i entuzjazmowi, Oleofarm, jako pierwsza polska firma rozpoczął tłoczenie oleju lnianego na specjalne telefoniczne zamówienia pacjentów stosujących dietę dr Budwig. Niestety ich olej nie był ekologiczny, a co gorsza często był gorzki, co czyniło pastę dr Budwig zupełnie niezjadliwą 🙁

Olej do diety dr Budwig nie może być gorzki! BIO olej lniany Budwigowy Primanatura jest produkowany z siemienia złotego. Ma przyjemny orzechowy smak, więc przyrządzoną z niego pastę dr Budwig zjada się z prawdziwą przyjemnością!

BIO olej lniany Budwigowy Primanatura – nasz najlepszy olej lniany do diety dr Budwig