Po pierwsze, nie szkodzić – pacjent też jest zobowiązany

Czy wiesz, że w 2015 wg polskich instytucji w Polsce zarejestrowano po szczepieniach tylko 107 ciężkich NOP-ów, tymczasem WHO odnotowała ich w tym czasie w Polsce ponad 4 razy więcej, bo 473? Ciężkie NOP-y to niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak śmierć czy lekooporna padaczka. Historię Zuzi i Kamilki możesz poznać z 12 minutowego dokumentu (link w treści). Ile takich dramatów naprawdę ma miejsce w Polsce? 4 x 473? Tylko od rodziców zależy, czy naprawdę się tego dowiemy.

Odpowiedzialność jest wspólna – i lekarza, i pacjenta

Skąd lekarz może się dowiedzieć, że zastosowane lekarstwo lub zabieg zamiast pomóc zaszkodziły? Oczywiście tylko od swojego pacjenta. Dlatego tak ważne jest, by pacjenci zawsze informowali lekarza o wszelkich pogorszeniach i powikłaniach po zastosowanym leczeniu. W ten sposób medycyna i jej decydenci na górze mogą weryfikować swoje zalecenia, tak by nie szkodzić kolejnym pacjentom.

Ale, czy rodzice są rzetelnie informowani w czasie szczepień, że coś takiego jak NOP istnieje i stan dziecka po szczepieniu trzeba uważnie obserwować? Jeśli tak, to zwykle w nonszalancki sposób w stylu : „Dziś lub jutro dziecko może zagorączkować, ale to normalne po szczepieniu, proszę się nie przejmować„. No i rodzice się nie przejmują: „Przecież szczepienia są bezpieczne – mój lekarz mnie o tym zapewnił!”

Wysypka? Przypadek.
Wysoka gorączka? Przypadek.
Długi sen? Przypadek.
Nieutulony płacz? Przypadek.
itd.
A gdy dziecko doznaje zapaści – SOR. No cóż, zdarza się. Przypadek.

Przypadek – śmierć. Przypadek – padaczka.

Ten film nie wymaga komentarza. Obejrzyj, proszę. Tylko 12 minut.

Bezpieczeństwo szczepionek opiera się na statystyce

Gdy jeden rodzic nie zgłosi NOP-u, którego doświadczyło jego dziecko, dla statystyki nie ma to wielkiego znaczenia. Ale co się stanie, gdy setki rodziców nie zgłoszą?

Ani Główny Inspektor Sanitarny, ani Państwowy Zakład Higieny, ani żadna mądra głowa z Pediatrycznego Zespołu Ekspertów do Spraw Programu Szczepień Ochronnych nie będą miały o tym pojęcia, nie mówiąc o partii rządzącej!

I jak dr Grzesiowski mogą nas zapewniać, że: „Szczepienia – wystarczy spojrzeć na statystyki – są najbezpieczniejszą procedurą medyczną, jaka w ogóle istnieje w medycynie.”
(„Bezpieczne szczepienia? Jeszcze nie teraz, ale już wkrótce!”)

Książeczka zdrowia dziecka – zanalizuj i zgłoś

Dlatego, Drogi Rodzicu, przeglądnij książeczkę zdrowia swojego dziecka.  Sprawdź daty szczepień i porównaj z datami chorób. Jeśli widzisz zbieżność, koniecznie zgłoś to STOP NOP – stowarzyszeniu, które m.in. zabiega o rzetelne informacje o szczepieniach – zgodne z faktami – i apeluje:

„Daj nam narzędzie żeby zmienić zły system, który szkodzi wszystkim dzieciom narażając je na błędną diagnozę i leczenie! Powodując, że wadliwe i szkodliwe szczepionki są nadal podawane bez odpowiedzialności kogokolwiek za ich negatywne skutki i zniszczone zdrowie.”

NOP-y można zgłaszać bez względu na to, jak dużo czasu upłynęło od jego wystąpienia. Po dokładne instrukcje odsyłam na stronę stowarzyszenia STOP NOP: ZGŁOŚ NIEPOŻĄDANY ODCZYN POSZCZEPIENNY (NOP) – ZADBAJ O BEZPIECZEŃSTWO DZIECI!

Mam nadzieję, że zrobią to wszyscy rodzice szczepionych dzieci i że wkrótce standardem stanie się uważne obserwowanie dzieci po szczepieniach, by żaden NOP nie pozostał niezauważony. To może uratować też i Twoje dziecko!