Dieta Dr Budwig - Medycyna Naturalna - Zdrowie

Dieta dr Budwig – olej lniany, jaki kupować

Od października 2013 sprowadziliśmy do naszego sklepu bardzo dobry olej lniany do diety dr Budwig. Radzimy nie kupować olejów stojących na półkach w aptekach lub sklepach. Olej musi być przechowywany w ciemności i chłodzie przez cały czas, licząc od daty wytłoczenia. Nieodpowiedni olej lub nieodpowiednio przechowywany może być bardzo szkodliwy.

Olej lniany używany w diecie dr Budwig na co dzień musi być:

 • wyprodukowany z siemienia lnianego wysokolinolenowego
 • tłoczony na zimno
 • nierafinowany (powinien być jednak naszym zdaniem przefiltrowany mechanicznie, dzieki czemu jest łągodniejszy w smaku i lepiej tolerowany przez osoby, które od samego początku diety mają awersję do olejów )
 • świeży (ma krótką datę ważności: 3 miesiące)
 • bez dodatków (w tym bez dodatku syntetycznej wit. E, bez specjalnie dodanych po wytłoczeniu lignanów).

Wszystkie powyższe kryteria muszą być spełnione, aby olej którego chcesz użyć do diety dr Budwig przynosił szybkie efekty lecznicze.

Najlepiej, aby olej był wytłoczony z siemienia uprawianego ekologicznie i aby w czasie całej fazy produkcyjnej, od wytłoczenia do butelkowania był chroniony przed dostępem tlenu i światła. W takim przypadku w oryginalnie  zamkniętej butelce nie ma tlenu i nie mogą zachodzić reakcje utleniania (jełczenia oleju). Dlatego taki olej do czasu otwarcia może być przechowywany w warunkach pokojowych, ale w miejscu bez dostępu światła! Po otwarciu, bezwględnie przechowywać w lodówce.

Wysokolinolenowy

Olej lniany wysokolinolenowy to olej z normalnego siemienia lnianego. Zawiera w swoim składzie ok. 50% kwasu alfa-linolenowego, to jest kwasu tłuszczowego typu Omega-3 . To właśnie ten kwas tłuszczowy odgrywa kluczową rolę w diecie dr Budwig.

Olej lniany niskolinolenowy to olej ze zmutowanego siemienia lnianego wyselekcjowanego pod kątem lepszej użyteczności handlowej. Zmutowane nasiona nazwano ogólnie Solin. Są sprzedawane m.in. w Kanadzie oraz Australii pod marką Linola TM. Zawieraja w swoim składzie tylko ok. 2% kwasu alfa-linolenowego. Tymczasem ten właśnie kwas ma najważniejsze znaczenie w diecie dr Budwig. Normalne niezmutowanie siemię lniane ma go około 50% . Dlatego olej lniany niskolinolenowy NIE jest właściwym olejem do stosowania w diecie dr Budwig. Jego zastosowanie może znacznie pogorszyć stan chorego.

Olej lniany wysokolinolenowy (ten właściwy do diety)  charakteryzuje się bardzo wysoką reaktywnością chemiczną: bardzo szybko wchodzi w reakcje utleniania już w pokojowej temperaturze.  Jego gwałtowne utlenianie powoduje też światło. Dlatego olej ten nie nadaje się do normalnego obrotu handlowego. Już po 2 tygodniach stania na półce sklepowej 1 litr może się całkowicie utlenić (w przypadku oleju nazywamy ten proces jełczeniem). Utleniony olej lniany jest szkodliwy dla zdrowia.

Tłoczony na zimno

Oczywiście wysoka temperatura powoduje szybsze utlenianie oleju lnianego, niż temperatura pokojowa. Dlatego olej lniany do diety dr Budwig powinien być tłoczony na zimno, co oznacza w praktyce tłoczenie w temperaturze nie przekraczającej 50 stopni Celsjusza. Po wytłoczeniu olej powinien zostać schłodzony i przechowywany przez cały czas w warunkach chłodniczych, chyba, że był produkowany w atmosferze beztlenowej. Wtedy może być przechowywany w temperaturze pokojowej.

Nieoczyszczony

Sklepowe oleje spożywcze są zwykle poddawane rafinacji (oczyszczeniu ze wszelkich substancji dodatkowych, takich jak na przykład substancje śluzowe). Procesy rafinacji odbywają się w wysokich temperaturach i powodują, ze rafinowane oleje tracą swój oryginalny smak i zapach. Olej lniany wysokolinolenowy traci swoje właściwości lecznicze w wysokich temperaturach, dlatego w diecie dr Budwig powinno się używać wyłącznie olej lniany oczyszczony mechanicznie w niskich temperaturach (na sitach), nierafinowany na ciepło.

Bez dodatków

Niektórzy producenci dodają do nieoczyszczonego oleju dodatkowo miazgę powstałą po wytłoczeniu oleju z nasion. Miazga ta – owszem- jest bardzo bogata w cenne dla zdrowia substancje, np. lignany, ale…  jej dodanie obniża trwałość oleju. W diecie dr Budwig lignany dostarczane są przez granulaty typu Linomel albo mielenie na świeżo wysokolinolenowego siemienia lnianego.

Czasem producenci dodają do oleju witaminę E, aby przeciwdziałać zbyt szybkiemu utlenianiu kwasów tłuszczowych. Dzięki temu taki olej ma dłuższą trwałość, a zatem i większą wartość handlową dla producenta i sprzedawcy. Jednak wartość lecznicza takiego oleju w diecie dr Budwig jest wątpliwa, ponieważ wit. E  po spożyciu z olejem nadal działa antyoksydacyjnie: hamuje aktywność chemiczną oleju, co jest niekorzystne .

Zatem tylko olej lniany bez dodatków jest właściwym olejem do diety.

Świeży

Przyjmuje się, że olej lniany właściwie przechowywany zachowuje swoje właściwości przez 3 miesiące. Jednak po otwarciu butelki, powinien zostać zużyty w ciągu 2-4 tygodni. Dr Budwig odradzała korzystanie z produktów mrożonych, jednak w przypadku oleju lnianego wyjątkowo mrożenie jest dozwolone! Mrożenie przedłuża trwałość oleju o czas zamrożenia.

Po zakupie olej koniecznie należy przechowywać w lodówce, chyba, że był wyprodukowany w atmosferze beztlenowej – wówczas oryginalnie zamknięte butelka może do czasu otwarcia być przechowywana w temp. pokojowej, ale bez dostępu światła.

Zobacz także: Gdzie kupić olej lniany.

olej-lniany z symbolami_s800

6 Odpowiedzi to Dieta dr Budwig – olej lniany, jaki kupować

 1. Weronika pisze:

  Polecam zapoznac sie z dieta LECZNICZA dr Dabrowskiej. To dziala!!!

 2. teresa pisze:

  Witam serdecznie!potrzebuje pomocy!! mam chore nerki pracuja 30%lekarz moj powiedzial ze teraz zaczela moja prawa nerka naruszac watrobe tz,ja jesc,niszczyc,mam wysokie cisnienie I bardzo zly cholestelor,pije od 3-cy z parodniowymi przerwami siemie lniane,dosypywalam do niego,nasiona wiesiolka I dodawalam ostropest plamisty,poniewaz mieszkam w Kanadzie oprocz siemia lnianego wszystkie inne jak olej dr Bulwing I czystek itp sprowadzam z Polski prosze o pomoc co mam robic I jak sie ratowac.

  • Alicja (Primanatura) pisze:

   Pani Tereso, niech Pani nie sprowadza oleju i siemienia z Polski! W Kanadzie ma Pani jeden z najlepszych na swiecie olejów do diety dr Budwig: http://www.barleans.com/flax-oil.asp# Do stosowania w diecie dr Budwig na codzień (do pasty dr Budwig) polecam ich olej lniany z czerwoną etykietą (bez dodatku lignanów). Niebieski jest bardzo dobry, ale przez dodanie lignanów ostrzejszy w smaku, co powoduje, że pasta dr Budwig już niekoniecznie dobrze będzie każdemu smakować. „Niebeiski olej” jest bardzo dobry jako dodatkowa suplementacja, np. w ramach zjadania 1-2 łyzek solo, lub dodawania do sałatek.
   Wyśmienite siemię lniane BIO gniecione na zimno znajdzie Pani też u nich: http://www.barleans.com/super_seeds.asp

   Dieta dr Budwig powinna w trakcie 3 miesięcy zadziałać korzystnie na układ naczyniowy. Od razu jednak zaznaczę, że trójglierydy i cholesterol będą dość wysokie, ale zaczną sie cofać zmiany miażdżycowe, co miało miejsce między innymi u mojego teścia. Obecna nagonka na cholesterol to, nie tylko moim zdaniem, działanie szkodliwe, mające na celu nakłonienie pacjentów do zazywania statyn, które – takze nie tylko moik zdaniem – są bardzo szkodliwe dla zdrowia :( /a>
   http://www.primanatura.pl/zazywasz-statyny-miej-sie-na-bacznosci-cz-2/

   Ze swojej strony polecam Pani dodatkowo ten suplement: http://transfer-factor-for-your-health.my4life.com/ (jeśli zdecyduje się Pani na zakup z dostawą do Kanady, w prawym górnym rogu trzeba wybrać kraj : Kanadę).

   Znam ten preparat od ponad 10 lat i obserwuję, jak ogromne korzyści daje nie tylko stymulując komórki odpornościowe, szczególnie typu NK (co przy chorobie nowotworowej ma ogromne znaczenie), ale i jaką „opiekę” roztacza nad wątrobą i nerkami. Prosze o wybaczenie, że piszę tak nieformalnie, ale jest to suplement diety i nie wolno w jego kontekście pisać, że cokolwiek leczy, nawet jesli :D Ja wypróbowałabym go przez miesiąc w dawce 3 x większej niż podana na opakowaniu dawka profilaktyczna :)

   Muszę wyjaśnić na koniec, że powyższy link do preparatu odnosi się do naszej strony dystrybucyjnej, zatem choć ceny są najniższe mozliwe, to z każdego zakupu czerpiemy małą korzyść. Sklep prowadzi jednak sam producent preparatu i on też wysyła produkty. Transfer Factor jest ogólnie dostępny w Kanadzie, zatem może go Pani zakupić na innej stronie internetowej :)

   Pozdrawiam bardzo ciepło i mam nadzieję, ze wkrótce poczuje się Pani lepiej.

 3. jan pisze:

  Różne tłuszcze mają zarówno niekorzystne, jak i pozytywne właściwości i dlatego nasza dieta powinna zawierać różne ich rodzaje. Dobrze jest jeść trochę masła, a zarazem nie zapominać o dobrej jakości tłuszczach roślinnych takich jaki oliwa z oliwek czy olej lniany. Nie powinniśmy przesadnie korzystać tylko z jednej grupy tłuszczów, a starać się zbilansować spożywanie zarówno tłuszczów roślinnych jak i zwierzęcych. poniżej link do filimu
  http://freedelikatesy.pl/co_z_tym_tluszczem__film_wypowiedz_prof_dr_hab_tadeusza_zarskiego_nt_gmo.html

 4. zofia pisze:

  Dostarczono mi dziś olej ZŁOTOLEN. Od dostarczenia, do wstawienia do lodówki stał w temperaturze pokojowej, w styropianie koło 7 godzin. Czy mógł zjełczeć?

Odpowiedz