Dieta dr Budwig – olej lniany budwigowy

O tym, dlaczego olej lniany jest doskonałym tłuszczem spożywczym i jakie ma znaczenie w diecie leczniczej.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019, Alicja (Primanatura)

„Właściwy wybór i przyrządzanie tłuszczy jest nadzwyczajnie ważne dla całej rodziny, wpływając nawet na jej dobre samopoczucie.”
Dr Johanna Budwig, „The Oil Protein Diet”

Bardzo zdrowy tłuszcz

Olej lniany uzyskuje się z siemienia lnianego. Jest żółtawy, przeźroczysty. Posiada swoisty zapach i smak o nucie orzechowej. Jest doskonałym produktem spożywczym, najbogatszym roślinnych źródłem niezbędnego nienasyconego kwasu tłuszczowego: alfa-linolenowego.

1 łyżka oleju lnianego (15 ml) zawiera ok. 7 gram kwasu alfa-linolenowego (kwasu ALA) oraz 130 kalorii.

Codzienne dostarczenie organizmowi Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych tzw. NNKT jest konieczne zarówno dla zachowania zdrowia, jak i odzyskania go.

Do niedawna jako NNKT czyli niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe uważano jedynie kwas linolowy z rodziny Omega-6 (wchodzi w skład oleju lnianego). Obecnie wiadomo już, że organizm ludzki koniecznie potrzebuje dostarczać z zewnątrz również kwasy z rodziny Omega-3 (np. kwas alfa-linolenowy) . Naukowcy dowodzą, że nie tylko jakość dostarczanego kwasu tłuszczowego jest istotna dla zdrowia człowieka:  istotna jest także proporcja poszczególnych rodzajów spożywanych kwasów tłuszczowych.

W naszej współczesnej diecie bazującej głównie na przetworzonej żywności, kwasów Omega-3 praktycznie nie dostarcza się organizmowi w ogóle, podczas gdy Omega-6 obecne są w nadmiarze. Ta dysproporcja powoduje – między innymi -zachwianie równowagi immunologicznej, nadmierną skłonność do stanów zapalnych.

W 1 łyżce nieratyfikowanego oleju lnianego tłuczonego na zimno ok. 50% składu stanowi kwas tłuszczowy z rodziny Omega-3! Ponadto po ok. 20 % stanowią kwasy: jednonienasycony kwas oleinowy z rodziny Omega-9 oraz dwunienasycony kwas linolowy z rodziny Omega 6. Pozostałe ok. 10%  składu to kwasy nasycone.

W wielu obecnie publikowanych opracowaniach dotyczących zdrowego odżywiania zalecana „złota proporcja” Omega 3 do Omega-6 w diecie waha się w granicach od 4:1 do 1:1. Proporcja tych kwasów w oleju lnianym jest zatem doskonała: wynosi 2,5:1.

Zastosowanie oleju w diecie dr Budwig

Dla Dr Budwig olej lniany miał pierwszorzędne znaczenie w leczeniu.   Dostarcza on kwas tłuszczowy Omega-3, którego brakuje zarówno osobom chorym na nowotwory, jak i cierpiącym na depresje czy mającym kłopoty z koncentracją. Jest to bowiem składnik nieodzowny dla każdej komórki w każdym zakamarku naszego ciała: zarówno stanowiący o jej właściwej budowie fizycznej, jak i elektromagnetycznej, warunkujący prawidłowe przemiany metaboliczne, sprawne przewodzenie impulsów elektrycznych, regulujący gospodarkę hormonalną  itd. Gdy brak tak kluczowego składnika doskwiera zbyt długo, rozwija się choroba.

Uzupełnienie braku prowadzi do rozpoczęcia procesów naprawczych. W zależności od stopnia zaburzeń, leczenie może trwać długo (nawet kilka miesięcy) lub bardzo krótko. Sama doświadczyłam spektakularnego ozdrowienia u nastoletniego chłopca. Miał poważne problemy z koncentracją. W szkole radził sobie bardzo kiepsko. Pomagałam mu wówczas z angielskim. Był tak rozkojarzony, że nie był w stanie powtórzyć kilkakrotnie nowego słowa: po drugim, trzecim powtórzeniu rozkojarzał się i nie mógł powtórzyć słowa kolejny raz. Wszystko zmieniło się po podaniu oleju lnianego. Jeszcze w tym samym  tygodniu, w którym babcia podała mu pastę dr Budwig, koncentracja wróciła. Byłam zszokowana, oczywiście pozytywnie 🙂 Spodziewałam się, że jeśli jego problemy wynikały z niedoboru to pasta pomoże, ale nie wyobrażałam sobie, że tak szybko!

W diecie dr Budwig olej lniany zjada się przede wszystkim w postaci tzw. pasty dr Budwig: mieszaniny oleju lnianego z chudym białym serem, mlekiem lub maślanką. Oprócz pasty zarówno zdrowa, jak i chora osoba może zjeść codziennie 1-2 łyżki oleju „solo”, np. jako sos do sałaty.

Warto wiedzieć

Przeciętny skład i zawartość kwasów tłuszczowych w oleju lnianym – produkcie jednoskładnikowym.

L.p. nazwa kwasu tłuszczowego wzór rodzaj kwasu tłuszczowego rodzaj kwasu tłuszczowego zawartość w procentach
1 mirystynowy C 14:0 nasycony 0,1
2 palmitynowy C 16:0 nasycony 5,0
3 palmitoleinowy C 16:1 jednonienasycony Omega-7, cis 0,1
4 margarynowy C 17:0 nasycony 0,1
5 stearynowy C 18:0 nasycony 4,3
6 oleinowy C 18:1 jednonienasycony Omega-9, cis 20,7*
7 oktadecenowy C 18:1 jednonienasycony Omega-9, trans* 0,6**
8 linolowy C 18:2 wielonienasycony Omega-6, cis 17,5*
9 alfa-linolenowy C 18:3 wielonienasycony Omega-3, cis 50,9*
10 arachidowy C 20:0 nasycony 0,2
11 eikozenowy C 20:1 jednonienasycony Omega-9, cis 0,2
12 eikozadienowy C 20:2 wielonienasycony, Omega-6, cis 0,2
13 dokozanowy C 22:0 nasycony 0,1

Zatem w oleju lnianym znajduje się w sumie:

9,8 % kwasów nasyconych
21,0 % kwasów jednonienasyconych cis
68,6% kwasów wielonienasyconych cis
0,6% kwasów nienasyconych trans**

Zestawienie tabelaryczne podałam za Instytutem Włókien Naturalnych z Poznania. Dotyczy ono konkretnej partii oleju, zatem ulega lekkim zmianom w zależności od jakości surowca.

* Wartości uśrednione, mogą się różnić w zależności od partii surowca i sposobu produkcji

**W każdym naturalnym produkcie (nawet mleku matki) znajdują się śladowe ilości kwasów trans. Problem zdrowotny stanowią one wówczas, gdy ich ilość wzrasta powyżej naturalnej.